Bilgi Zamanı

Türkiye Romanya Maçı Hangi kanalda

Türkiye Romanya Maçı Hangi kanalda
10 Eylül 2013 - 18:33 'de eklendi ve 890 kez görüntülendi.

Bir gün Kral John ile Türkiye Romanya maçındayız. Papa III. Innocentius arasındaki çatışmayı başlatan ve Magna Carta bunalımında önemli rol oynayan İngiliz kardinal. Lincolnshire’da malikâne sahibi bir soylu­nun oğluydu. Rahiplik yaşamının başların­da, York Katedrali’nden kendisine gelir bağlandı. Daha sonra Paris’e gitti (y. 1181). Paris Üniversitesi’ni bitirerek bu okulun en ünlü ilahiyatçıları arasına girdi, burada 25 yıl görev yaptı. Daha sonra Papa III. İnnocentius tarafından Roma’ya çağrıldı ve 1206’da St. Chrysogonus’ta kardinal papaz­lığa getirildi.

Türkiye Romanya Maçı Hangi kanalda

Türkiye Romanya Maçı Saat 21:00’de Star TV’de

Hubert Walter’ın ölümünden (1205) he­men sonra yeni Canterbury başpiskoposu­nun belirlenmesi dolayısıyla anlaşmazlık çıktı. Krah ve din adamlarını iki yıl uğraştı­ran siyasal çalkantıların ardından papa, Langton’un seçilmesini önerdi. Türkiye Romanya maçı hangi kanalda Langton 17 Haziran 1207’de Viterbo’da takdis edildi. Ama Kral John yeni başpiskoposun görev bölgesine girmesine izin vermedi, Canter- bury’nin gelirlerine el koydu ve keşişleri uzaklaştırdı. Innocentius ise buna, İngilte­re’de ibadet yasağı koyarak (Mart 1208) yanıt verdi. Langton kralla görüşebilmek umuduyla Dover’a geçti (Ekim 1209). Ama Kral John, Chilham’dan (Kent) öteye geç­meyi kabul etmeyince başpiskopos bir hafta bekledikten sonra ülkeyi terk etti. Kasım 1209’da kralın aforoz edildiği açıklandı.

1212’de John, 1204’te II. Philippe’e kaptı­rılmış olan Fransa topraklarını geri almayı ciddi biçimde düşünmeye başlamıştı. Bu tasarıyı kilise tarafından engellenmeksizin gerçekleştirme gereği, Papa Innocentius’un kralı azletme tehdidi ve Philippe’in İngilte­re’yi işgal etmeyi tasarladığına ilişkin haber­ler (Nisan 1213), sonunda John’un boyun eğmesine yol açtı. Kral, başpiskoposu kabul etmeye karar verdi. Günlerinin çoğunu Pontigny’deki Cistercium manastırında ge­çirmekte olan Langton, İngiltere’ye geçerek kralın günahlarını bağışladı (Temmuz 1213).

Langton baronların Kral John’a karşı muhalefetini desteklediği gibi, onlara yol da gösterdi. Ama daha sonra şiddet kullanıl­masını doğru bulmadığı için geri çekildi ve kralın Magna Carta’yı onayladığı Runnyme- de’de (Haziran 1215) John’un temsilcilerin­den biri oldu. Bu nedenle, Magna Carta’mn kilise özgürlüklerini destekleyen ve baron­ları ilgilendirmeyen maddeleri üzerinde et­kili olduğu sanılmaktadır. 1218-28 arasında III. Henry’yi destekleyen Langton 1225’te Magna Carta’mn yeniden yayımlanmasını sağladı. Aynı yıl bir din adamları meclisi toplayarak krala bir bağış yapılması kararını aldırdı. Papalık elçisinin geri çağrılmasını sağladı. Yaşadığı sürece İngiltere’ye başka bir papalık elçisinin gelmeyişi, Canterbury başpiskoposunun legatus natus (elçi yetki­sinde) olduğu savına güç kazandırdı. Lang­ton 1222’de bazı önemli fermanlar yayım­ladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER