Bilgi Zamanı

Türkiye Eurovision’a katılacak mı – TRT’nin Eurovision 2014 kararı

Türkiye Eurovision’a katılacak mı – TRT’nin Eurovision 2014 kararı
06 Ekim 2013 - 19:37 'de eklendi ve 1920 kez görüntülendi.

Türkiye 2014 Eurovision’a katılacak mı ?

Türkiye’nin Eurovision hakkında verdiği kararda son gelişme , TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ; ” Puanlama sisteminde değişikliğe gidilmemesi durumunda Türkiye Eurovision’ da olmayacak” dedi.

Denizlide 4. defa düzenlenen Uluslararası Türkçe Sözlü Müzik Festivalinin galası münasebetiyle bulunan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ” Puanlamada değişikliğe gidilmediği müddetçe Türkiye Eurovisiona katılmayacak ” şeklinde açıklama yaptı.

Denizlinin ev sahipliği yaptığı 4. Uluslararası Türkçü Sözlü Müzik Festivali’nin gala gecesi münasebetiyle  Denizli Valisi Abdülkadir Demir, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Ak Partili Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Ak Parti Milletvekilleri Nihat Zeybekçi, Nurcan Dalbudak ve Bilal Uçar Çamlık Ofiste basın toplantısı için hazır bulundu.Zolan, Demir ve Zeybekçi festivalin Denizli prestijine katkı sağladığını ve her yıl illerinde düzenlenmesini istediklerini belirttiler.Ak parti Milletvekili Nihat Zeybekçi ” Bu festival artık Denizlinin ” diyerek festivali yarışma kapsamında illerinde her yıl yapılması isteğini belirtti.

” FESTİVAL MÜZİK YARIŞMASI OLSUN ”

TRT Genel Müdürü Şahin ; 21 ülkeden 21 sanatçıyı dilimizi yaymak ve tanıtmak amacıyla misafir ettikleri bu misafirlerin şarkılarını Türkçe seslendirdiklerini de açıkladı.Bu festivalin TRT’nin 3 kanalında ve 6 ülkede canlı olarak naklen yayınlanacağını belirtti.Denizlide yapılmasının en önemli nedeninin ise Hieropolis’teki amfitiyatronun muhteşem bir havası olduğunu söyleyen Şahin ; ” Tarihi açık hava da bu sene değişik ılın gösterileriyle benzersiz bir organizasyonu izlemeye Denizli halkını bekliyoruz .Türkçevizyon bundan itibaren Denizli’nindir.Ülkelerinde her biri çok popüler 21 sanatçı bizim ülkemizde bizim dilimizde şarkı seslendirecek ” dedi.Amaçlarının Türkçeyi yaymak olduğunu belirtti.Festivalin müzik yarışması olmasını umut ettiklerini açıklayan Şahin ; ” Fakat puanlamada istenmeyen sonuçlar yaşanabilir.Belki ileri zamanlarda 2 aşamalı olarak bu yarışmayı yapabiliriz.Bu konuda çalışıyoruz” dedi.

” YÜKSEK OLASILIKLA EUROVİSİON’DA YOKUZ”

Şahin Basın mensublarının Türkçevizyon yarışma olabilir mi ? ve Eurovision’a rakip olabilir mi ? soruları üzerine ”Türkiye bu yılda Eurovision’da olmayacak ” dedi.Eurovision da juri oylarının etkili olduğu süreçte sms de yüksek oy aldığımız halde altlara düşüyoruz.Bunun değiştirilmesi için itirazlarımız kabul görmeyince artık bu platformda yer almama kararına vardık.Aynı sistem sürmeye devam ederse gelecek sene de Eurovision da yer almayacağımızı belirtti.Ayrıca 5 kurucu ülkenin elemelerde yer almadan finalde yarışmasını adaletsiz nitelendiren Şahin ; Bu ülkelerin bazen sonuncu bile olabildiğini belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER