Bilgi Zamanı

Türkiye Arapça Kitap Fuarı Ne Zaman Açılıyor?

Türkiye Arapça Kitap Fuarı Ne Zaman Açılıyor?
29 Şubat 2016 - 13:02 'de eklendi ve 493 kez görüntülendi.

Türkiye Arapça Kitap Fuarı için düzenlenen basın toplantısı Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ile Haşimi Yayınevi aracılığıyla yapılmış bulunmaktadır. Bu fuarın açılış günü Cuma olarak belirlenmiş olup, açılış saati ise 14:00 olarak belirlenmiştir. Türkiye Arapça Kitap Fuarı İstanbul ilimizin Sultanahmet Kızlarağası Medresesi bölümünde faaliyete girecektir.

 

Türkiye Arapça Kitap Fuarı’nın açılması için sürdürülen çalışmalar 3 ay gibi bir süre almıştır. 3 ay sonra sürdürülen çalışmaların tamamlanması nedeniyle fuar, yirmi yazar ve akademisyen ile beraber Sultanahmet’te açılacaktır. Türkiye Arapça Kitap Fuarı’nın açılmasındaki esas amaç Türkiye ile Arap dünyası arasındaki bağlantıların güçlenmesi ve Türk Arap kültürünün ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bu fuara ilişkin yapılan toplantı yine Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleşmiştir. Toplantı sırasında konuşma yapan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı olan Mahmut Bıyıklı, Arap dünyasına ait eserlerin Türkçe diline çevirilerek Türk okuyuculara, Türk dünyasına ait eserlerin ise Arapça diline çevirilerek Arap okuyuculara sunulmasının yararlı bir girişim olduğunu belirtti. Bu çevirilen eserlerin ise okullarda da işe yarayacağını sözlerine ekleyen Mahmut Bıyıklı,  Arap dilinin Müslamanlık dili olduğunu ve bu dilde yazılmış olan eserleri halk ile paylaşmaktan memnun olduğunu ve onur duyduğunu söyledi.

Gerçekleşecek olan Türkiye Arapça Kitap Fuarı’nda birçok ülkeden gelen katılımcılar bulunacak. Fuarda Türkiye ile Arap dünyasında bulunan yazarlar konuşma yapacak ve bazı imza günleri düzenlenerek okuyuculara imza dağıtılacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER