Bilgi Zamanı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Hangi Kuvvet Komutanlıkları Var

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Hangi Kuvvet Komutanlıkları Var
31 Aralık 2013 - 11:02 'de eklendi ve 2142 kez görüntülendi.

Türk silahlı kuvvetleri, türk silahlı kuvvetleri hakkında bilgi, türk silahlı kuvvetlerinde hangi komutanlıklar var? Türk silahlı kuvvetleri envanteri.

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) 3 ana komutanlıktan meydana gelmektedir. Bunlar: Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarıdır. Ayrıca Sahil Güvenlik ve Jandarma Komutanlığı da kuvvetlerden biri olarak sayılsa da görev ve emir alma yeri bakımından İçişleri Bakanlığı’na bağlı olduğu için tam olarak TSK’ya bağlı bir kurum değildir. TSK askeri güç bakımında dünyanın en büyük yedinci, NATO’nun en güçlü ikinci ordusudur.

TSK YAPILANMASI

Genelkurmay Başkanlığı: Tüm kuvvetleri komuta eden en üst düzey askeri birimdir. Orduyu denetler, yönetir, savaşa hazırlar ve tatbikatları uygular. Askeri karar alma merkezidir. Esas başkomutan cumhurbaşkanı olsa da genelkurmay başkanı cumhurbaşkanı adına orduyu yönetir ve denetler.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı: Türk ordusunun can damarlarından biridir. Ayrıca ordunun en büyük kuvvetidir. 4 ordu, 14 kolordu, 8 tümen, 11 zırhlı, 23 mekanize, 15 motorize 8 komando, 4 insani yardım ve 5 topçu tugayından oluşur. Kuzey Kıbrıs’ta Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı kolordu seviyesinde bir askeri birlik de daimi görev yapmaktadır. Burada görev yapan kolordu KKTC’nin özgürlüğünü, bağımsızlığını ve güvenliğini teminat altına alan askeri güçtür. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan 550 000 subay ve astsubay, geçici erbaş ve er bulunmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı: Denizlerimizi dış tehlikelerden korumak ve uluslararası deniz barış gücüne katkıda bulunmak amacıyla görev almaktadır. Deniz kuvvetleri envanterinde 27 fırkateyn, 14 denizaltı, 9 korvet, 108 hücumbot, 23, füze saldırı, 9 mayın gemisiyle 102 sahil güvenlik botu bulunmaktadır. 55000 personeliyle tüm denizlerimizde ve uluslararası sularda görevini başarıyla sürdürmektedir. Büyüklük açısından dünyanın en güçlü sekizinci deniz kuvvetidir. Kuzey ve Güney Deniz Saha Komutanlıklarıyla Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı olarak farklı alanlara yayılmıştır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı: 1911 yılında kurulmuştur. Kuruluşunun 102. yılındadır. Dünya’nın en köklü hava kuvvetlerinden biridir. Envanterinde 2000’den fazla savaş ve keşif uçağı bulunmaktadır. Dünya’da ABD’den sonra en fazla F-16 savaş uçağı filosuna sahip kuvvettir. Türk hava sahasını yıllarca tehlikelerden korumuş ve korumaktadır.

Sahil Güvenlik Komutanlığı: 1985 yılında İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuştur. Olağanüstü durumlarda komutayı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı devralabilir. Deniz sınırlarımızı korumak ve gözetlemekle görevlidir. 5070 personelle hizmet vermeye devam etmektedir.

Jandarma Komutanlığı:  Yurtiçinde taşrada köyleri ve kara sınırlarını korumakla görevli İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir yapılanmadır. Taşrada güvenliği sağlayan polis görevi görür. Türkiye’nin %92’si jandarma güvenlik alanındadır. Bu özelliğiyle güvenliği korumak açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

turk-silahli-kuvvetleri_24065

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER