Bilgi Zamanı

Türk Dil Bayramı ile İlgili Yazı

Türk Dil Bayramı ile İlgili Yazı
19 Haziran 2014 - 22:00 'de eklendi ve 662 kez görüntülendi.

dilTürk Dil Bayramı Ne Zaman, Türk Dil Bayramı ile İlgili Yazı

Dilini yitiren bir millet zamanla bağımsızlığını da yitirecektir. Bu nedenle dillerin korunması her ülke için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Türk devletleri arasında Türkçeye verilen önem her zaman çok fazla olmuş, bu nedenle birçok devlet resmi dilini Türkçe olarak seçmiştir.

Türkçe oldukça zengin bir dildir. Bu dilin zenginliği içerisinde ifadelerimizi dile getirmek için başka dilden sözcüklere gerek yoktur. Cumhuriyetin ilanından sonra Türk kültürü ve Türk dili ile ilgili olarak birçok çalışma yapılmıştır. Bu sayede eğitim ve kültürümüz öz kaynaklarımızdan beslenirken, Türkçeye daha uygun olan Latin alfabesi kabul edilmiş, böylelikle Türkçe okuma yazma daha kolay öğrenilerek yaygınlaşmıştır. Atatürk Türkçenin gelişmesi için 12 Temmuz 1932′de Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur. 20 Eylül 1932′de de “I. Dil Kurultayı” Dolmabahçe Sarayı’nda toplanmıştır.

Yurdumuzda 26 Eylül her yıl Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu önemli günde dilin ülke için önemi vurgulanarak bu konuda gerekli bilinçlendirmeler yapılır. Türk Dil Kurumu günümüzde faaliyetlerine devam etmektedir.

Türk Dil Bayramı Hakkında Yazı İle İlgili Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER