Bilgi Zamanı

Tüm Servetini Eğitim İçin Harcayan Tufan’ın Cenazesine 50 Kişi Katıldı

Tüm Servetini Eğitim İçin Harcayan Tufan’ın Cenazesine 50 Kişi Katıldı
26 Şubat 2016 - 0:38 'de eklendi ve 812 kez görüntülendi.

Şerife Tufan, yaşamının son yıllarında eğitim ile ilgili Türkiye’de bir gelişme sağlamak istemişti ve hayatı boyunca biriktirdiği 510 bin lira ile Antalya’da, öğrencilerin eğitim görebilmesi için bir okul inşa ettirmişti. Tüm servetini eğitim için harcayan Şerife Tufan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Tüm servetini başkaları için harcayan Tufan’ın cenazesi, cenazeye katılan 50 kişilik cemaat eşliğinde kaldırılarak mezarlığa defnedildi.

 

Şerife Tufan, ömrünü eğitime adamıştı. Tam 41 yıl öğretmenlik mesleğini icra eden Şerife Tufan, 1992 yılında meslekten emekli oldu. Meslek hayatı boyunca biriktirdiği parasını emekli ikramiyesi ile de birleştirerek, hayalini kurduğu okulun yapılabilmesi için harcamıştı.Tufan, son olarak öğretmen olarak görev yaptığı Antalya’da bir okul inşa ettirdi. Öğretmenlik hayatı boyunca toplam 20 bin öğrenci yetiştiren Tufan, yılın öğretmeni ve yılın kadını ödüllerine sahip olmuş, 6 takdirname almış ve 5 Cumhurbaşkanı ile tanışma fırsatını yakalamıştı. Bir özel bakım evinde kalan 88 yaşındaki Şerife Tufan, tedavi gördüğü hastanede dün akşam saatlerinde solunum yetersizliği sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Tufan için Antalya Muratpaşa Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Tekve, Tufan’ın meslektaşları ve onun inşa ettirdiği Şerife Tufan İlkokulu öğrencileri katıldı. Kılınan namazın ardından Tufan’ın naaşı, Andızlı Mezarlığı’nda toprağa defnedildi.

Hayatını eğitime ve eğitmeye adayan Şerife Tufan, Lozan Antlaşması kapsamında Türkiye’ye dönüş yapan ailelerden birisinin çocuğu olarak 1928 yılında Antalya’da doğdu. Öğretmenlik mesleğini seçen Tufan, Türkiye’nin bir çok ilinde eğitimci olarak görev yaptı. Toplamda 6 takdirname sahibi olan Tufan, tam 5 Cumhurbaşkanı ile tanışma şerefine nail olmuştu. 20 bin çocuğun eğitiminde emeği olan Tufan, dersine giren müfettişlerden de çok sayıda başarı plaketi almıştı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER