Bilgi Zamanı

Truva Atının Hikayesi Kısaca

Truva Atının Hikayesi Kısaca
26 Aralık 2013 - 23:48 'de eklendi ve 1276 kez görüntülendi.

Truva atı, truva atı hakkında, truva atı nerede, truva atının hikayesi.

Gerek filminden, gerekse tarih kitaplarından tanıdığımız truva atının çok değişik bir hikayesi var. Şimdi sizlere truva atının hikayesinden bahsedeceğiz biraz.

Antik Yunan’da bazı savaşlar kadınlar yüzünden çıkardı. Truva’nın savaşı da işte bir kadın yüzünden çıkmıştı. Truva Kralı Priamos’un oğlu Paris, Sparta kralının karısı Helen’i kaçırmıştı. Bunu duyan kral Menelos Truva’ya savaş ilan etmişti. İki taraf da eşit güce sahip olduğu için savaş yıllarca sürdü ve bir türlü neticelenemedi.

Akhalılar savaşı bitirmek için bir çözüm yolu ürettiler. Tahtadan büyük bir at yaptılar. Bu ata Odysseus’nin en iyi askerleri yerleştirildi. At bir gece yarısı Truva kentinin surlarının yanına getirildi ve içinde büyük bir savaş ganimeti olduğu söylenerek Truva’ya verildi. Truvalılar zafer sarhoşluğuyla atı içeri aldı. Atın kapağını açtıklarında karşılarında yüzlerce asker belirdi. Askerler böylece şehrin içine girdi ve bir gece içinde her tarafı yerle bir etti. Böylece savaşı Spartalılar kazanmıştı. Bu strateji savaş tarihinde ilk kez uygulanmıştı. Aradan binlerce yıl geçmesine rağmen hala en çok bilinen savaş taktiklerinden biridir.

indir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER