Bilgi Zamanı

Toprak Nasıl Oluşur

Toprak Nasıl Oluşur
29 Mart 2012 - 19:48 'de eklendi ve 3721 kez görüntülendi.

Toprak Oluşumu Nasıl Olur

Toprak Nasıl Oluşur ? Bu Sorunun Cevabı bu yazımızda …

Toprak kayaçların parçalanması ile oluşmuştur. Kayaçlar; suyun, rüzgârın, iklim şartlarının, bitkilerin köklerinin etkisiyle parçalanır.
a) Suyun Etkisi: Akarsular taşları sürükleyerek birbirine çarpıp parçalanmasına neden olur. Kayaçlardaki çatlaklara giren su donar ve kayaçları parçalar.
b) Rüzgârın Etkisi: Rüzgârın etkisiyle kayaçlar kopar, parçalanır ve aşınır. Peri bacaların örnek olarak verilebilir.

c) İklim Şartları: Güneşin etkisiyle kayaçlar gündüz ısınır ve genişler. Gece hava soğuyunca kayalar büzüşür. Genişleme ve büzüşme kayaları çatlatır ve ufalar.
d) Bitkilerin Kökleri: Kayaçların çatlaklarına giren kökler burada büyüyüp kayaçların parçalanmasına neden olur.
Önemli Not: Bütün bu oluşumların yanında bitki ve hayvan artıkları da bu parçalara karışarak toprağı oluşturur.

KAYALARIN ÇÖZÜLMESİ ve TOPRAK OLUŞUMU
Toprak Kayalar dış kuvvetlerin etkisiyle zamanla ufalanıp dağılırlar. Bu olaya kayaların çözülmesi denir.

Taşların çözülmesinde,
Taşların cinsi, havadaki gazlar, su, sıcaklık farkı ve organizmalar başlıca etkenlerdir. Taşların çözülmesi iki şekilde meydana gelir.

Toprağın Oluşum Aşamaları

a) Fiziksel veya Mekanik Çözülme
Kayaların kimyasal bileşimine herhangi bir değişme olmadan fiziksel olarak parçalanması olayıdır. Mekanik parçalanmada en büyük etki günlük sıcaklık farkıdır. Gündüz ısınıp genleşen kayalar gece sıcaklığın düşmesiyle sıkışık daralırlar. Böylece taşlarda çatlamalar ve parçalanmalar oluşur. Fiziksel çözülme günlük sıcaklık farkının fazla olduğu çöl, karasal, step, tundra iklimlerinin etki alanlarında yaygın olarak görülür. Ayrıca yüksek dağlık alanlarda gündüz eriyen kar ve buz suları taşların çatlaklarına sızarak gece donar, hacim genişlemesi sonucu taşlar parçalanır. Bunun dışında taşların boşluklarına giren bitki kökleri zamanla kalınlaşarak taşları mekanik yolla parçalar.

b) Kimyasal Çözünme
Taşların, kimyasal yapılarının nem ve sıcaklığın etkisi ile değişmesidir. Sıcaklığın yüksek olması kimyasal çözünmeyi kolaylaştırır. Kimyasal çözünme, sıcaklığın ve yağışın fazla olduğu, Ekvatoral iklim, muson iklimi, savan iklimi ve ılıman okyanus ikliminin etkili olduğu yerlerde yaygındır.

Toprak Oluşumu ve Türkiye’deki Toprak Çeşitleri

Toprağın ana kaynağı taşlardır. Taşların fiziksel ve kimyasal çözülmesi sonucu oluşan parçaların arasına bitki ve hayvan kalıntılarının karışmasıyla toprak oluşur. Toprak, içerisinde çeşitli mineraller, canlı organizmalar, organik maddeler, hava ve su bulunduran bir örtüdür. Aşağıdaki grafikte de oranları belirtildiği gibi bir toprak kütlesinin yaklaşık % 45′i mineral, % 25′i hava, % 25′i su ve % 5′i organik maddelerden oluşmaktadır. Toprağın oluşumu …

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

 • serenay ;

  ben internete bitki köklerinin kayacın parçalanmasındaki etkisi nasıldır diye yazdım ne çıktı halla halla artık istediğimizide bilgisayarlarda bulamayacağız heralde yorumumu okuduğunuz sevgiler saygılar

  21 Nisan 2013 13:50
  • serenay ;

   pardon okuduğunuz için sevgiler saygılar

   21 Nisan 2013 13:51
 • m.ali2003 ;

  bence cok kısa hem fotaraflar igrenc ve detaylı degil

  03 Nisan 2013 13:04
 • ezgi ;

  BENCE OLUŞUMU YAZMIŞSA O ZAMAN DOĞRU DÜZGÜN NASIL OLUŞTUĞUNU DA YAZMALIDIR.HEMEN BİR CÜMLEYLE OLMAMAMLIDIR BENCE.

  17 Nisan 2012 22:08
 • elif nur ;

  çok güzel

  15 Nisan 2012 23:11