Bilgi Zamanı

Toprak Çeşitleri ve Özellikleri Kısa

Toprak Çeşitleri ve Özellikleri Kısa
27 Nisan 2014 - 21:14 'de eklendi ve 1295 kez görüntülendi.

Toprak türleri nelerdir, bu yazımızda toprak çeşitleri ve özellikleri hakkında bir yazı paylaşacağız.

Bu yazımızda sizlere toprak türlerini ve özelliklerini açıklayacağız.

1- Terra Rossa Toprak: İçinde demir oksitin en fazla bulunduğu toprak türüdür. Genellikle akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde bulunur. Türkiye’de de bulunan bir toprak çeşitidir. Genellikle kayaçların üzerinde oluştuğu için toprak verimliliği düşüktür. Nemlilik oranı azdır.

2-Podzol Topraklar: Toprak aşırı nemli olduğu için humus oranı azdır. Genellikle soğuk iklim türlerinde görülen bir topraktır. Bu nedenle fazla verimli değildir. İğne yapraklı ormanlarda bulunur.

3- Tundra Toprağı: Kutuplara yakın yerlerde görülen toprak türüdür. Soğuk iklimde bulunduğu için yılın büyük bir bölümünde donmuş halde bulunur. Yaz mevsiminde eriyen kar sularının toprağa karışması sonucu yıkanır. Bu nedenle tarım yapma olanağı yoktur.

4- Laterit Topraklar: Sıcaklığın yüksek olduğu Ekvator ikliminde görülür. Kimyasal çözünmeyle oluşur. Verimliliği en yüksek topraklardır. Ancak yılın belli zamanlarında yağışların fazla olmasından dolayı verim düşebilir.

5- Kahverengi Orman Toprakları: Orta kuşağın ılıman ikliminde görülen verimli topraklardır. Humus oranı yüksektir. Hemen her bitkinin yetişmesine elverişlidir. Ülkemizde de deniz kıyılarındaki bölgelerde bu toprak türüne rastlanır.

6- Çöl Toprağı: Tundra toprağıyla birlikte en verimsiz toprak türüdür. Yağışın az olmasından dolayı verimi düşüktür. Genellikle kum şeklinde görülür. Bitki yetişmesine müsait değildir.

indir (4)

Toprak Türleri ve Özellikleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER