Bilgi Zamanı

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler
29 Mart 2015 - 11:30 'de eklendi ve 674 kez görüntülendi.

Toprağın oluşumunda etkili olan etkenler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

toprak

İklim: Toprağın meydana gelme sürecinde en önemli olan etken iklimdir. Fiziksel ve kimyasal ayrışma, bitkilerin büyüyüp gelişmesi, toprağın yıkanması, organik maddelerin parçalanması gibi faaliyetler iklim sayesinde meydana gelmektedir. Sıcaklık ve yağış gibi iklim elemanları toprağın oluşumunda son derece etkilidir.

Bitki örtüsü: Bitkiler kayaların üzerine yerleşir ve kayalara saldıkları kökler ile ayrışmayı hızlandırırlar böylece de toprak oluşumu daha da hızlı bir hal alır. Bununla birlikte ayrışan bitki kalıntıları toprağa karışır ve böylece toprakta organik maddeler oluşur.

Yer şekilleri: Toprağın meydana gelmesinde yer şekilleri unsuru olan yükselti, eğim, bakı gibi etkenler etkili olur.

Bir alanda toprağın meydana gelip katmanlaşabilmesi için o alanın düz ya da biraz engebeli olması ayrıca kayanın geçirimli bir tabaka özelliği taşıması önemli bir şarttır.

Ana kaya özelliği: Meydana gelen toprağa sahip olduğu özellikleri veren unsur ana kayadır. Temel yapı olan ana kaya hangi özelliklere sahip olursa meydana gelen toprak da o özelliklere sahip olacaktır. Eğer ana kaya yumuşak ise üzerinde oluşan toprakta daha kalın tabaka halinde oluşmaktadır. Çünkü yumuşak kayalar kolay bir şekilde ayrışmaktadır.

Zaman: Toprak, uzun yılar boyunca ve zor şartlar altında meydana gelir. Bu uzun yıllar içinde kayalar çözünür, ayrışır, ufalanır. Sonra bu katmasının üzerine bitkiler yerleşir, yıkanma ve birikim olaylarının sonucunda toprak katmanlaşmaya başlar ve bu durum da çok uzun yollar sonra tamamlanır.

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler, Toprağın Yapısında Neler Vardır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER