Bilgi Zamanı

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dersi Geliyor

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dersi Geliyor
01 Mart 2016 - 3:00 'de eklendi ve 407 kez görüntülendi.

Kadına şiddet ve taciz olaylarının sayısının her geçen gün arttığı Türkiye’de, konuyla ilgili olarak bir çalışma Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan geldi. Artık üniversitelerde, yetkili kurulların onayı ile birlikte ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dersi okutulacak.

Özellikle Mersin’de yaşanan Özgecan Aslan cinayeti sonrası kadına şiddet konusu tüm kurumların gündemine gelmişti. Eğitim kurumlarının ilgili bölümleri yeni çalışmalar başlattı. Artık bu konularda daha bilinçli nesiller yetiştirebilmek için üniversitelerde ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” dersi okutulacak. Dersi okutup okutmamak için son kararı üniversitelerdeki ilgili yetkili kurullar alacak, ancak dersi okutmak istemeyen üniversiteler, konuyla ilgili olarak yılda 2 kez öğrencilerin de katılımıyla gerçekleştirilecek bilimsel etkinlik düzenlemek zorunda olacak.

Üniversitelerdeki sağlık kültür ve spor dairesi başkanlıkları, kurumlarda kadınlarla ilgili olarak yaşanan sorunları araştıracak ve gerektiğinde kadınlara gizlilik ve güvenlik esasına dayanan psikolojik ve tıbbi destek verebilecek. Kurumlarda, cinsel taciz ve cinsel saldırı konularında farkındalık sağlamayı hedefleyen seminerler verilecek, çalışmalar yapılacak. Kız öğrencilerin kalacağı yurtlar inşaa edilirken kampüs içerisine alınmasına özen gösterilecek, kampüs içinde bir yurt bulundurma imkanı yoksa da kampüsün hemen yakınlarına, güvenliğin rahatça icra edilebileceği bölgelere inşaa edilecek. Bu konuda sorun teşkil edebilecek bölgelere ise üniversite rektörlüklerinin de desteğiyle gerekli ışıklandırma, güvenliği sağlama gibi çalışmalar yapılarak kız öğrencilerin kendilerini güvende hissedeceği bir ortam yaratılacak. Üniversitelerde sadece kadınların, bu konuyla ilgili sorunları ile ilgilenecek ve çözüm üretecek bölümler oluşturulacak.

YÖK bu proje ile, gelecekte yetişecek neslin, toplum içerisindeki kadın varlığına daha saygılı bireyler olmasını hedefliyor. Kadın güvenliğinin sağlanması ve kadınların bilinçlendirilmesiyle birlikte erkeklere de konu ile ilgili bilinçlendirme yapılarak bu tarz vakaların minimuma indirilmesi ve kadınların da refah içerisinde toplumda varlığını sürdürmesi hedefleniyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER