Bilgi Zamanı

Tırnak Temizliğinin Önemi

Tırnak Temizliğinin Önemi
05 Ocak 2013 - 12:05 'de eklendi ve 1670 kez görüntülendi.

Günümüzde moda olan uzun tırnağın birbirinden daha kötü sağlık sorunlarına yol açtığı bilim adamları tarafından ortaya konulmuştur. Çünkü uzun tırnağın içerisinde çok rahat bir şekilde bakteriler üreyebilir ve en kısa yoldan yemek yerken bile vücuda nüfus edebilir. Genellikle bayanlar ve gitar kullanan kişiler tırnağını uzatmaktadır. Tırnağın içinin temizlenmesi bile maalesef mikroskobik bakterilere engel değildir. Elinizi defalarca kez yıkasınızda onlar çok rahat üreyebilir ve vücudunuza nüfus edebilirler. Bunun için tırnak bakımında dikkat edilmesi gereken çok önemli konular mevcuttur.

El temizliği konusunda öncelikle tırnak kesimi çok dikkatli yapılmalıdır. Tırnakları çok dipten kesmek hem tırnağa hem de oluşacak yaralar sonucunda deriye büyük bir zarar verebilmektedir. Bunun için tırnağınızı belirli bir hizada ve oval şekilde kesmelisiniz. Tırnağınız kesildikten sonra törpü ile düzeltebilirsiniz. Elinizde çıkacak şeytantırnağı veya kör tırnak olarak anılan tırnakların kısa sürede alınması el sağlığı bakımından çok önemlidir. Yemek, tuvalet gibi ihtiyaçların öncesi ve sonrasında ellerin bol su ve sabun ile yıkanması da sağlık için önemlidir.

Ayak tırnakları konusunda ise aşırı titiz olmak zorundayız. Yaklaşık 10 saat ayakkabı içerisinde ve evde de çorap içerisinde duran ayaklarımız güç kaybederler. Bunun için eve geldiğiniz vakit 20 dakikalık tuzlu su içerisinde bekletmeniz rahatlaması bakımından altın bir tavsiyedir. Ayak tırnaklarının kesiminde ise dikkat etmeniz gereken nokta yine derinden kesmemek ve kesimi düz şekilde yapmaktır. Derinden kesilen tırnakların kör tırnak olarak çıkabildiği bilinmektedir.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER