Bilgi Zamanı

Tifo Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tifo Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
05 Ocak 2013 - 1:34 'de eklendi ve 1188 kez görüntülendi.

Tifo; Kirli suların içilmesi ve ne olduğu belli olmayan pis yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşan bir bulaşıcı hastalık türüdür. Tifo; yaz mevsimi ve sonbahar aylarında salgın şekli ile görülür. Karaciğer, akciğer, kulakları etkilen bir bulaşıcı hastalıktır.

Tifo Hastalığının Başlıca Belirtileri; Hasta bitkin bir hale düşer ve yatmak ister ama hastalıktan kaynaklanarak yatmak istemez.  Belirli bir süre sonra hastanın ateşi çıkar. Hasta kademeli olarak yüksek ateş evreleri geçirir. Baş ağrısı, ishal, yorgunlukla birlikte en önemlisi burun kanaması görülür. Tansiyonu düşer, boğazda farenjit meydana gelir, bademcikleri şişer. 2 haftalık süreç içerisinde hasta zayıflar.

Tifo Tedavi Yolları;  Hasta protein ve vitamin düzeyi yüksek gıdalar ( süt, yoğurt, peynir, portakal suyu, yumurta,  et, balık, meyve… ) tüketmelidir. Tifo hastaları bol bol su içmelidir. Günde en az 2,5 LT su tüketmeliler. Tifo hastalığın düzeyine doktor tavsiyesi ile antibiyotik takviyesi yapılmalıdır.

Tifo Hastalığından Korunma Yöntemleri;  Özellikle içme suyunun kontrol edilmesi, gıdaların hijyen değerleri, banyo ve tuvaletlerin hijyen durumlarının kontrolü eğer banyo ve tuvaletler hijyenik değilse sabunlu su ile yıkanıp temizlenmeli, tifo hastalığından etkili bir şekilde korunmak için tifo aşısı olunmalıdır.

Tifo hastalığının belirtileri görüldüğü takdirde vücudun iyice temizlenmesi sağlanmalıdır, bol sabunlu su ile duş alınmalı ve özellikle eller sabunlu su ile yıkanmalıdır. Hastalık belirtilerinin sağlık düzeyinizi ileri derecede bozduğunu hissettiğiniz zaman mutlaka bir hekime görünmelisiniz.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER