Bilgi Zamanı

Thomas Gray Kimdir

Thomas Gray Kimdir
01 Mayıs 2013 - 20:52 'de eklendi ve 1351 kez görüntülendi.

Thomas Gray Hayatı

Thomas Gray Kimdir, (d. 26 Aralık 1716, Londra – ö. 30 Temmuz 1771, Cambridge, Cambridgeshire, İngiltere), İngiliz şairdir. “An Elegy Written in a Country Church Yard” (1751; Bir Köy Mezarlığında Yazılmış Ağıt) adlı şiiri İngiliz lirik şiirinin en tanınmış örneklerindendir. Az ürün vermesine karşın Gray, 18. yüzyıl ortalarının önemli şairleri arasına girmiş, romantik akımın da haberci­lerinden olmuştur.

Geçim sıkıntısı çekmeyen, ama mutsuz bir aileden geliyordu. Sert ve kaba bir baba ile yaşamı acılar içinde geçmiş bir annenin 12 çocuğundan tek hayatta kalanıydı. Eğitim giderlerim karşılayabilmek için bir şapkacı dükkanı işleten annesi tarafından 1725’te Eton’a yollandı. Orada, şiir ve klasik edebi­yatı seven, kaba eğlencelerden ve o yıllarda ressam Hogarth’m başı çektiği sanat anlayı­şından hoşlanmayan üç arkadaşıyla birlikte “Ouadruple Alliance” (Dörtlü İttifak) adlı bir grup kurdu. Arkadaşları içinde ona en yakın olanı yetenekli şair Richard West, öbür ikisi ise başbakanın oğlu Horace Walpole ile Thomas Ashton idi. Gray, Eton’da edebiyat çalışmalarına, düş kurma­ya ve yakın birkaç arkadaşıyla görüşmeye dayalı sakin bir yaşam sürdü; bu yaşam biçimini sonraki yıllarda da sürdürdü.

1734’te Cambridge’deki Peterhouse Col- lege’a girdi. Orada başarılı Latince şiirler yazdı. 1738’de diploma almadan okuldan ayrıldı. 1739’da Horace Walpole ile birlikte giderlerini Sir Robert Walpole’un karşıladı­ğı uzun bir geziye çıktı; Fransa, İsviçre ve italya’yı dolaştı. Walpole’la arasının açılma­sı üzerine 1741’de İngiltere’ye döndü. İki arkadaş, Walpole’un çabası sonucunda 1745’te barıştılar ve yaşamlarının sonuna değin ölçülü bir dostluğu sürdürdüler.

Gray 1742’de Cambridge’e yerleşti. Aynı yıl arkadaşı şair West’in ölmesi, derinden sarsılmasına yol açtı. Bu arada İngilizce şiirler yazmaya başlamıştı. Bunların en iyileri arasında “Ode on the Spring” (İlkba­har Üzerine Od), “Sonnet on the Death of Mr. Richard West” (Bay Richard West’in Ölümü Üzerine Sone), “Hymn to Adversity” (Sıkıntı Üzerine İlahi) ve “Ode on a Distant Prospect of Eton College” (Eton College’ın Uzak Anısı Üzerine Od) sayılabi­lir. Bu şiirler Gray’in olgun, doğal ve etkileyici üslubunu, özlem ve hüzün dolu anlatımını ve özdeyişleri andıran ilginç dize­ler yazmadaki ustalığını ortaya koyuyordu. “Ode on a Distant Prospect of Eton College” önce 1747’de, ertesi yıl da “Ode on the Spring”le birlikte yeniden yayımlan­dı. İki şiir de ilgi çekmedi.

Thomas Gray, uzun süredir üzerinde çalıştığı “An Elegy Written in a Country Church Yard”ın 1751’de yayımlanmasına değin pek tanınmıyordu. Bu şiirle hemen çok büyük bir başarı kazandı. Adı sanı duyulmamış köylülerin mezarlarının klasik bir anlatımla yazılmış bir elejiye konu olması bile, başlı başına bir yenilikti. Varlıklı ya da yoksul bütün insan­ların yaşamlarının “mezarda” bittiği teması, o yıllarda sıkça işleniyordu. Gray’in şiirini evrensel kılansa, yalnızca “köyün kaba saba atalarına” değil, bütün insanların, bu arada kendisinin de ölümüne ağıt yakmasıydı.

Üne kavuşmak Gray’in alışkanlıklarım değiştirmedi. 1756’ya değin Peterhouse’da kaldı; sonra Pembroke College’a taşındı. Pindaros tarzında yazdığı “The Progress of Poesy” (Şiirin Gelişimi) ve “The Bard” (Ozan) adlı odları, Walpole’un yayınevi Stravvberry Hill Press tarafından 1757’de yayımlandı. Şiirler belirsiz anlatımları yü­zünden eleştirilince, Gray düş kırıklığına uğrayarak yazmayı bıraktı. Kendini eski İskandinav ve Kelt uygarlıkları ile ilgili çalışmalara verdi; gittikçe içine kapanarak kuruntulu bir insan oldu. En derin duygusal ilişkisini, yaşamının son yıllarında kurdu; İsviçreli genç soylu Charles Victor de Bonstetten’e bağlanışı, sakin yaşamının bozul­masına yol açtı.

Gray 55 yaşında öldü ve elejisine konu olan, Buckinghamshire’daki Stoke Poges Mezarlığı’na gömüldü. Thomas Gray Kimdir konusunda bilgiler verik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER