Bilgi Zamanı

Theodor Schwann Hayatı

Theodor Schwann Hayatı
13 Ağustos 2013 - 17:11 'de eklendi ve 3049 kez görüntülendi.

Theodor Schwann Kimdir, Theodor Schwann Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

Alman fizyolog. Bonn Üniversitesinde tıp öğrenimi gördükten sonra Berlin Üni­versitesinden 1834’de doktora derecesi aidi ve burada beş yıl ünlü fizyoloji bilgini J.P. Müller’in yardımcılığını yaptı. Yaptığı deneylerle 1836’da hayvansal dokudan yalıtılmış ilk enzim olan pepsin: çökelti biçi­minde elde etti. Canlıların uygun ortamlar­da kendiliğinden üreyebileceği görüşüne karşı çıktı; mayalanmayı canlı varlıkların sağladığını, bunların yokluğunda mayalan­ma olmadığını, sıcaklığın ve bazı kimyasal maddelerin mayalanmayı durdurduğunu gösterdi.

Kaslardaki uyarımın şiddeti ile kasılmanın şiddetini karşılaştırdı ve kaslar için ilk gerilim uzunluk diyagramını çıkardı. Yemek borusunun üst bölümündeki çizgili kasları tanımladı. Çevre sinir tellerini saran ve günümüzde Schwann zarı ya da kılıfı olarak anılan koruyucu zarı buldu. En önemli çalışması hücre teorisidir. Bu teori, bitki ya da hayvan, tüm canlıların hücreli maddelerden oluştuğunu, bitki ve hayvan hücresinde, ortada çekirdek ve onu saran bir zar bulunduğunu, hücrenin hayatın başlangıcı olduğunu savundu.

Embriyon aşamasında hayvan hücrelerini inceleye­rek, embriyon gelişmesinin bir hücreyle başladığını, sürekli bölünüp çoğalan hüc­relerdeki farklılaşma sonucu epitelyum, kemik, kıkırdak, diş, kas, yağ, sinir, kan ve esnek doku gibi doku türlerinin oluşmasıy­la organizmanın gelişmesini tamamladığını belirledi.Bu çalışmalarıyla çağdaş dokubili- min (histoloji) öncüleri arasında yer aldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER