Bilgi Zamanı

Temizliğin De Hastalık Hali Var

Temizliğin De Hastalık Hali Var
01 Mart 2016 - 13:00 'de eklendi ve 838 kez görüntülendi.

Temizliğin tanımını yaparken birçok güzel duygudan bahsederiz. Aynı zamanda toplum ve çevre sağlığı açısıdan çok önemli bir kavram olan temizlik, huzurlu ve sağlıklı bir hayat geçirmek için şart koşulan kavramlardan biridir. Peki ya herşeyin dozunda olması gerektiği gibi temizliğin de dozunda olması gerekiyor mu? Temizlik hastalığı diye bir şey var mı? Varsa da nelere yol açıyor? Gelin bu soruların cevaplarını sizin için yazmış olduğumuz bu yazımızda birlikte bulalım..

Temizlik yapmanın, bir insanı hem sağlık açısından hem de ruhen rahatlattığı çoğu insan tarafından biliniyor. Fakat temizlik yapmanın bilinmeyen bir tarafı da var. Sürekli olarak temizlik yapan, her yeri pis olarak gören ve orayı temizlemek için hemen harakete geçen insanlar, temizlik hastalığına yakalanmış sayılırlar. Obsesif kompulsif bozukluğu olarak tanımlanan temizlik hastalığına yakalanan insanlar, sürekli olarak bir şeyleri yıkama ya da temizleme eyleminde bulunurlar. Bu duruma sebep olarak gösterilen davranış bozuklukları ise, şüpheci tavır ve emin olamama hali olarak tanımlanmıştır. Kişi bu durumun farkında olsa ve temizlik yapmak istemese dahi bu durumu engelleyemeyeceğini farkeder. Temizlik hastalığına yakalanan insanlar elbette tedavi edilebilirler ama her hastalıkta olduğu gibi tedavisi gerçekleşmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Temizlik hastalarının sürekli temizlik yapıyor olması çevresinde bulunan insanları da rahatsız ederek kişiden uzaklaşmalarına sebep oluyor. Kişinin kendisinin de etrafındaki insanların da rahatsız olmaması adına tedaviyi kabul etmesi gereklidir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER