Bilgi Zamanı

Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi

Televizyonun Geçmişten Günümüze Gelişimi
25 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 7387 kez görüntülendi.

Televizyonun tarihi, televizyonun gelişimi, eski ve yeni televizyonlar, televizyonun gelişimi ve tarihi hakkında bilgi veriyoruz.

Televizyon günlük hayatımızın bir parçasıdır. Belki bundan elli yıl önce pek çok evde televizyon bulunmasa da günümüzde hemen her evde iki veya üç tane televizyon bulunuyor. Televizyon insanların eğlence, haber ve bilgi ihtiyaçlarını karşılayan en önemli kitle iletişim cihazlarından biri.

İlk televizyon bir vericiden aldığı sinyalleri elektromanyetik dalgalar halinde yayınlayan ve bu dalgaları ses ve görüntüye çeviren bir aygıttı.

İlk televizyondu 1923 yılında İngiliz mucit John Logie Baird icat etti. 1950’lere kadar siyah beyaz çalışan televizyonlar bu tarihten itibaren teknolojinin gelişimiyle renklendi ve böyle satıldı. Türkiye bu teknolojik gelişmeyi birkaç yıl geriden takip etti. Türkiye’de ilk televizyon yayını 1953 yılında başladı. Türkiye Radyosu’na bu yıl eklenen vericilerle birlikte artık televizyon yayınına da geçildi ve radyo ismini TRT (Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu) olarak değiştirdi. 90’lı yılların başlarına doğru TRT 2 ve TRT 3 açıldı. Yine bu yıllarda özel televizyon kanallarının yayın hayatına girmesiyle birlikte TRT’nin yayın alanındaki tekeli kırılmış oldu. Günümüzde Türkiye’de yüzlerce yerel ve bölgesel yayın yapan televizyon ve haber kanalı bulunuyor.

Televizyon teknolojisindeki gelişimler sayesinde televiyzonun ağırlık ve boyutları oldukça küçüldü. İlk televizyon bir yemek masası kadar yer kaplıyordu. Türkiye’de kullanılan ilk televizyon çalışma masaları kadar yer kaplamaktaydı. Günümüzde arabalar konan küçük LCD televizyonlardan evlerdeki geniş ve ince ekranlı LED televizyonlara kadar çeşitli televizyonlar üretiliyor. Ayrıca televizyonların yayın kaliteleri de gittikçe yükseliyor. İlk çıktığı yıllarda siyah beyaz yayın yapan televizyonlar günümüzde üç boyutlu yayın, yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlük yayın teknolojileriyle birlikte normal bir yayını evde sanki karşımızda canlı insanlar izlermiş gibi izleme olanağı tanıyor.

tv

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER