Bilgi Zamanı

Telefona Format Nasıl Atılır

Telefona Format Nasıl Atılır
01 Eylül 2013 - 16:37 'de eklendi ve 6029 kez görüntülendi.

Telefona nasıl format atılır, Cep telefonuna format atarken dikkat edilmesi gerekenler

Telefon Formatlama İşleminde Dikkat Edilecek Hususlar!

Kullanmakta olduğumuz telefonlar yavaşlar veya yanlış işlemler yapmaya başlarsa, format atmak en iyi çözüm olabilir fakat nelere dikkat edilmelidir!

Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran teknolojinin, en üst düzeyde yaygınlaştığı günümüz dünyasında, akıllı telefon kullanmak neredeyse kaçınılmaz hale gelmiştir. Bununla birlikte, kullandığımız telefonlarda sorunlar yaşanmakta ve çeşitli teknik müdahaleler gerekebilmektedir.

anroid

İnternete girdiğimizde ekranda gördüğümüz her şey aslında telefonumuz tarafından kaydedilir ve bu, daha sonrasında arama yaparken telefonun ağırlaşmasına neden oluyor. Böyle bir sorun yaşandığında yapacağımız format atma işlemi sayesinde sorun giderilebiliyor. Format atma ve fabrika ayarlarını geri yükleme işlemini yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor,  sizlerle paylaşalım istedik.

  1. Tüm verileri en iyi biçimde yedeklemek:

Telefonunuza format atma işlemine geçmeden önce mutlaka yedekleme yapmalısınız. Yedekleme işleminde herhangi bir problem yaşamanız durumunda oluşacak kayıplara karşı, hafıza kartını da yedeklemeyi unutmayın. Tüm yedeklemeler sonunda klasörleri n dolu olduklarını kontrol etmelisiniz.

  1. Operatörünüz ile telefonunuzun birbirine bağlantısını kontrol edin:

Yurtdışından getirilmiş ve farklı bir üçüncü yazılımla çalışan telefonlarda,  formatlama işleminden sonra yapılması gerekenlerden biri de,  telefonun hattınızı tanıyıp tanımayacağını kontrol etmek olacaktır.

  1. Fabrika ayarlarına dönmek:

İ Phone için:

Tüm verilerinizi İTunes veya İCloud hesabınıza yedeklediğinizden emin olduktan sonra, Ayarlar menüsü üzerinden; Genel, Sıfırla, Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçenekleriyle, işleminizi yapabilirsiniz. Daha sonra, Mevcut bir kimliğim var seçeneğiyle, verilerinizi İTunes veya İCloud’dan geri yükleyebilirsiniz.

Android İçin:

Formatlama işleminden önce mutlaka,  sim ve hafıza kartınızı telefonunuzdan çıkarın! Yedekleme işlemini de gerçekleştirip kontrolleri yaptıktan sonra, Uygulamalar-Ayarlar-Gizlilik-Fabrika Ayarlarına Dön ve son olarak ta Evet seçeneklerini tuşlayarak işlemi yapabilirsiniz.

Öbür seçenek ise donanım olarak format atmaktır. Kurtarma ekranına ( Flash) geçmek için, ilk olarak Güç Düğmesine ve Ses Kısma Düğmesine aynı anda basmalısınız. Telefon dilinizle aynı olan ekran üzerinden format atabilirsiniz.

  1. Ayarlarınızın format attıktan sonra sıfırlandığını kontrol edin:

Dosya yöneticisindeki ve rehberdeki bilgilerinizin silinip silinmediğini, telefonunuz açılınca hemen kontrol edin. Daha sonra yedek dosyalarınızı aynı şekilde telefonunuza aktarın ve sim kartınızı yerine takın.

Telefona Format Atma İşlemi İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • yasar can ;

    benım telefonum htc telefonu fakat kendı kendıne acılıp kapanıyor

    27 Ekim 2014 20:23