Bilgi Zamanı

Tekzip Nedir

Tekzip Nedir
09 Şubat 2015 - 15:39 'de eklendi ve 861 kez görüntülendi.

Tekzip kelime anlamı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tekzip kelimesi günümüzde çok sık kullanılmayan bir kelime olmamakla birlikte günümüzde çok fazla anlamı bilinmeyen bir kelimedir. Tekzip kelimesinin sözlük anlamı “yalanlama” anlamına gelmektedir. Tekzip kelimesi genellikle gazetede yayımlanan haberlerle ilgisi olan kişilerin haberleri yalanladığında kullandıkları bir kelimedir.

Tekzip kelimesi ile ilgili örnek cümle verecek olursak; “Sayın Ayşe Hanım hakkında çıkan gazete haberlerini tezkip etti.” cümlesini örnek olarak verebiliriz.

Gazete haber yapan kişiler bazen yaptığı haberlerin yalan olduğunu kabul ederler ve yalan haber yaptığı kişilerin tabir-i caizse gönüllerini almak için yalan haber yazdıklarına dair tezkip yazıları yazarlar ve gazetede yayınlarlar.

Tezkip kelimesinin ingilizce karşılığı denial, refutation kelimeleridir. Bu kelimenin kökeni arapçadan gelmektedir.

Tezkip kelimesi Arapça dilinde de yalanlama anlamına gelmektedir. Hukuk alanında ise eğer bir kişinin onur ve haysiyeti ile oynandıysa ya da bu kişiye herhangi bir haksızlık yapıldıysa o kişinin tezkip hakkı bulunmaktadır. Tezkip hakkı önceden yayınlanan yalan haber ya da bu haberin düzeltilmesi hususunda kullanılmaktadır. Ayrıca tezkip hakkı basın kanunu tarafından düzenlenmiştir.

Tekzip Nedir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletebilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER