Bilgi Zamanı

Teknolojiye Yatırım Çok Yanlış

Teknolojiye Yatırım Çok Yanlış
15 Aralık 2012 - 21:12 'de eklendi ve 796 kez görüntülendi.

Eğer belirli bir birikiminiz var ve yatırım yapmayı düşünenlerdenseniz bu yazdıklarımı pür dikkat okumanızı tavsiye ederim. Sadece fikir edinin ve burada belirttiklerimin sadece öznel bir bakış açısı olduğunu unutmayın. Efendim, teknolojiye yatırım yapmak ne kadar mantıklı ? Kimi yatırım uzmanları hiç çekinmeden teknolojiye yatırım yapın derken, kimi uzmanlar ise pek tavsiye etmezler. bilgizamani.net yazarı Ahmet İlhan olarak ben tavsiye etmeyenlerin tarafındayım. Biliyorum ki hemen gerekçe isteyeceksiniz, buyrun naçizane fikirlerim :

Teknoloji devlerinin rekabet adına birbirleriyle böylesine kızgın bir şekilde yarıştığı bir dünyada teknolojiye yatırım yapmak hiç akıl kârı değil. Teknoloji şirketlerinin varlığı, rakip firmadan daha iyi sistemlere sahip ürünler üretmeye bağlıdır. Hangi firma müşteriye daha iyi donanıma ve özelliğe sahip teknolojik araçları sunarsa haliyle diğer firmalardan bir adım öne çıkacaktır. Firmalar bu işi öylesine kusursuz ve hızlı yapmaya çalışıyorlar ki, herhangi bir alandaki teknoloji sadece birkaç ay içerisinde yerini farklı bir teknolojiye bırakabiliyor. A, B ya da C marka teknoloji firması, hangisi olursa olsun farketmez ; eğer ki bu yarışta sendelerse bu o firma için ciddi müşteri kaybı demek olacaktır. Müşteri kaybıyla birlikte popülarite geriliği başlayacak ve ekonomik olarak şirket küçülmeye gidecektir. Sonuç olarak yatırımcı, üzülen taraf olacaktır.

İniş Çıkış Grafikleri Önemli

Bir teknoloji markasına yatırım yaparken, o markanın son zamanlardaki çıkış ve iniş grafikleri dikkatlice incelenmeli buna ek olarak tüketici gözündeki imajı ve popülerliği sorgulanmalıdır. Tek başına bu önlemler yeterli midir hayır. Çünkü, başından beri ifade etmeye çalıştığım gibi, teknoloji yatırım alanında güvenilebilecek en son alanlardan biridir. Çünkü kendini çok sık yenilemekte ve bir önceki yılın ürünleri bu yıl çok eski olarak görülebilmektedir. Nokia’nın, Samsung ve Apple karşısındaki son durumunu ziyaretçilerimiz göz önüne alırsa ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

bilgizamani.net ( Kaynak göstermeden alıntı yapılamaz )

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER