Bilgi Zamanı

Teknoloji ve Para Harcama Sevdası

Teknoloji ve Para Harcama Sevdası
05 Ocak 2013 - 5:32 'de eklendi ve 819 kez görüntülendi.

Son yıllarda artan teknoloji sebebiyle önce masaüstü bilgisayarlara alıştık sonrasında netbook, laptop, ultrabook gibi teknoloji ürünleri ile karşılaştık. Bunları hazır sindirmişken akıllı telefon ve tabletler anında piyasaya sürüldü. Teknoloji belirli bir yıldan sonra adeta patlamaya geçti ve yavaş yavaş tırmanmakta. Şuan da sizlere bu yazıyı laptoptan yazıyorum ama aslında film izlemek isteseydim kesinlikle tablet pc isterdim. Teknoloji kolaylık getirdiği gibi cebe de çok kötü yansıyor. Son yıllarda ülkemizde artan kredi kartı borçlarının büyük bir çoğunluğu alışveriş kaynaklıdır. Çünkü insanların bütçe hesabı yapmadan direk kredi kartına sarılmaları ve sanki kredi kartını başkası ödüyormuş gibi alışveriş yapmaları maddi imkanlarını yok etmiştir.

teknoloji

Çoğu çift maaşlı çift bile kredilerin, kredi kartlarının mahkumu olmuş hatta iki maaşını da bankalara kaptırmıştır. İşte bu yüzdendir ki teknolojide bile ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekmektedir. Tabletlerden konu açarak şunu soracağım;

Eğer oyun delisi değilseniz, mükemmeliyetçi değilseniz neden gidip 1500 TL’ye tablet alacaksınız ki aynı işlevleri gören 220 TL’lik tablet varken. Aynı şeyi akıllı telefon için markayı sunarak söyleyeceğim. Tamam iPhone telefon harikası ama iPhone 4S ve iPhone5 arasında neredeyse hiçbir fark yok. Buna rağmen neden Türkiye satışı 3200 TL’den başlayan iPhone5 alma sevdalısı olalım? Çünkü yurtdışı satış fiyatı TL olarak 1750’ye denk geliyor. Türkiye’ye teknoloji hem geç geliyor hem de çok pahalı piyasa fiyatları ile satılıyor. Buna rağmen neden bu fazla tüketim sevdası?  Oturup bir düşmek gerekir sanırım.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER