Bilgi Zamanı

Taş Kömürü Nerelerde Çıkarılır

Taş Kömürü Nerelerde Çıkarılır
04 Mart 2015 - 15:43 'de eklendi ve 3604 kez görüntülendi.

Taş kömürü nerede çıkar, taş kömürü nerede çıkarılır konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Günümüzde taş kömürü bir çok alanda kullanılmaktadır. Taş kömürünün kullanıldığı alanların başında ise ısınma alanları gelmektedir. Taş kömürü; sobalarda ve kaloriferlerde yakıt olarak kullanılan ve yakılarak ısı enerjisi elde edilen bir tür yakacak türüdür.

Ülkemizin geçmişine baktığımızda taş kömürünün geçmişi Uzun Mehmet’e kadar dayanmaktadır. Taş kömürü ilk olarak 1829 yılında Ereğli’de Uzun Mehmet tarafından bulunmuştur. Taş kömürü konusunda kapsamlı çalışmalar ise ilk olarak 1848 senesinde Hazine-i Hasan zamanında başlamıştır. Türkiye’de içeriğinde antrasit bulunan taş kömürü bulunmamıştır. Ülkemizde çıkan en fazla taş kömürü çeşidi ise linyittir. Bu nedenle Türkiye linyit konusunda zengin bir ülkedir diyebiliriz.

Ülkemizde en fazla taş kömürü yatakları; Zonguldak, Ereğli havzasında yer almaktadır. Ereğli ve Zonguldak alanları ise taş kömürü açısından oldukça zengin olan illerdir.

Ülkemizde çok fazla bulunan linyit ise en fazla Afşin Elbistan, Merzifon Suluova, Bolu Mengen, Kükürtlü Eynez Işıklar, Nevşehir Gülşehir ve Zonguldak illerinden çıkarılmaktadır.

Taş Kömürü Nerede Bulunur, Taş Kömürü Nerelerde Çıkarılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER