Bilgi Zamanı

Tarsus Gözlükule Höyüğü

Tarsus Gözlükule Höyüğü
13 Mart 2013 - 1:17 'de eklendi ve 2565 kez görüntülendi.

Bu haftaki tanıtacağım gezi yerimiz Mersin Tarsus ilçesinde yer alan Gözlükule Höyüğü, Gözlükule Höyüğü Tarihi Hakkında Bilgiler :

Gözlükule , Tarsus’un güneydoğusunda hö­yük. İlk kez 1934-38 arasında Hetty Gold­man başkanlığında bir ABD ekibince kazıl­dı. 1947-49 arasında ikinci kazı yapıldı.

Çukurova uygarlıklarının aydınlatılmasın­da çok önemli bir yeri olan Gözlükule, 19. yüzyılın ortalarında antikacıların kaçak kazılarına sahne olmuştu. 1921’de ise Fransız birlikleri tahkimat işlemlerinde bu höyükten yararlandı. Höyük 22 m yükseklikte ve yaklaşık 300 m çapındadır. Saptanan sekiz katın en üstteki Türk-İslam dönemi kalıntılarından oluşur. Buradaki kazılarda çeşitli yapılar, cadde ve sokaklar, Abbasi ve Selçuklu sikkeleri ile çanak çömlek parçaları çıkartılmıştır. 2. kat Helenistik ve Roma dönemlerine aittir. Mimari kalıntılarla küçük buluntulardan, 2. katın İÖ 4. yüzyılın sonundan İÖ 2. yüzyılın ortasına değin Helenistik dönem, İÖ 1. yüzyılın sonlarından 5. yüzyılın başlarına değin de Roma dönemi yerleşmelerine sahne olduğu anlaşılmıştır. 3. katta Demir Çağına ait buluntular vardır. İÖ 1100-520 arasında kentin çok sağlam bir surla çevrili olduğu anlaşılmaktadır. Buluntular bu dö­nemde Gözlükule’nin Kıbrıs ve Kuzey Suri­ye ile sıkı bir ilişkiye girdiğini göstermekte­dir. Bu dönemde Gözlükule Asurlarca iş­gal edilmiştir. Çivi yazılı Asur tabletleri de önemli buluntular arasındadır. 4. kat Son Tunç Çağma (İÖ 1650-1100) aittir ve bu kattan özellikle eski Hitit ve Hitit impara­torluk dönemlerinden kalma buluntular çık­mıştır. 5. kat buluntuları Orta Tunç Çağına (İÖ 2000-1650) aittir. Bu dönemde Gözlü­kule daha çok Kuzey Suriye’nin etkisine girmiş, ama Orta Anadolu ile olan güçlü kültürel ilişkilerini de korumuştur. 6. katta­ki İlk Tunç Çağı (İÖ 3000-2100) yerleşmesi­nin bir yandan Suriye, bir yandan da Batı Anadolu ile (Troya) ilişkilerini güçlendirdi­ği, ama yerel özelliklerini de koruduğu görülmektedir. 7. katta İÖ 3000’de sona eren Kalkolitik yerleşmenin çeşitli yapı evreleri ortaya çıkarılmıştır. Son kat ise bir Neolitik Çağ yerleşmesidir. İÖ 5000’den başlayarak bütün Çukurova’ya yayılan bu uygarlık evresinde de Gözlükule’nin hem Konya bölgesindeki, hem de Kuzey Suri­ye’deki merkezlerle ilişkili olduğu anlaşıl­maktadır. Kazılarda ele geçen buluntular Adana Bölge Müzesi’nde sergilenmektedir.

Gözlükule Höyüğü nerede, Gözlükule Höyüğü tarihçesi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER