Bilgi Zamanı

Tarımı destekleyen kurum ve kuruluşlar ve görevleri

Tarımı destekleyen kurum ve kuruluşlar ve görevleri
09 Mayıs 2014 - 10:52 'de eklendi ve 1653 kez görüntülendi.

Türkiye’de tarım, bu yazımızda türkiyede tarımı destekleyen kurumlar hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’de tarımı desteklemek amacıyla açılan ilk kurumlardan biri Ziraat Bankası’dır. Çiftçilere düşük faizli uzun vadeli krediler vermek amacıyla kurulmuştur.

Çaykur: Çay üreticilerini desteklemek ve çayların alımı ve işlenmesi amacıyla kurulmuştur. Günümüzde Türkiye’nin en önemli çay kurumu olarak bilinir. Yıllık kazancını her geçen yıl arttırmakta ve çay üreticisine verdiği destekle onları finanse etmektedir.

Tigem: Tarımın modernleşmesi ve yenilenmesi amacıyla örnek çiftlikler kuran Tigem yaptığı modernizasyon çalışmalarıyla çiftçiye teknik destek sağlar.

Fiskobirlik: Türkiye fındığın başkentidir. Dünya fındık üretiminin büyük çoğunluğu burada yapılır. Fındık üreticisini desteklemek ve onlara maddi manevi destek olmak amacıyla kurulan Fiskobirlik üreticinin fındığını uygun fiyattan alarak pazarlamasını yapmak amacıyla kurulmuştur.

Gülbirlik: Ülkemizde gül üretiminin değeri son yıllarda anlaşılmıştır. Bu nedenle gül üreticilerinin desteklenmesi hedeflenerek Isparta’da gülbirlik kurulmuştur. Gülbirlik aynı fiskobirlik gibi gül üreticilerinin ürettiği gülleri alarak işler ve çeşitli şekillerde satarak çiftçilere destek sağlar.

indir (6)

Ülkemizde Tarımı Destekleyen Kurumlar Nelerdir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER