Bilgi Zamanı

Tarih Öncesi Çağlar

Tarih Öncesi Çağlar
07 Şubat 2015 - 11:04 'de eklendi ve 380 kez görüntülendi.

Tarih öncesi devirler konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Tarih öncesi çağlar;

1- Paleolitik (Yontma Taş Çağı): Bu çağda insanlar avcılık ve toplayıcılık yapmaktadır. Paleolitik çağ; alt paleolitik, orta paleolitik ve üst paleolitik olmak üzere üç bölüme ayrılır. Tek taraflı ya da iki taraflı el baltaları, uzun yaprak şeklinde bıçaklar kullanılmıştır. Ayrıca kemikten iğneler ve mızrak uçları da yapılmıştır ve dönemin sonuna doğru insanlar, iki çakmak taşını birbirine sürterek ateşi keşfetmiştir.

2- Mezolitik (Orta Taş Çağı): Bu çağ palieolitik ve Neolitik çağları arasında bir geçiş dönemi özelliği taşımaktadır. Taştan aletler daha da fazlalaşmaya başlamıştır. İlk evcil hayan köepktir ve bu dönemde evcilleştirilmiştir. Mağaralara resim yapılmaya başlanmıştır.

3- Neolitik (Cilalı Taş Çağı): İlk üretim bu çağda başlamıştır. Yapılan silahlar daha keskin yapılmaya başlanmıştır. Öküz, keçi, koyun gibi hayvanların evcilleştirilmesi başlamıştır. Bu çağda yerleşik hayata geçilmiştir. Kap, kaçak yapılmıştır.

4- Kalkolitik (Taş ve Maden Çağı): Kalkolitik çağ’da üç döneme rastlanmaktadır; Erken kalkolitik, Orta kalkolitik, Geç kalkolitik. İlk bakır aletleri bu dönemde yapılmaya başlanmıştır.

5- Tunç Çağı: Bu dönemde bakır ve kalayı karıştırarak aletler yapıldığından dolayı bu döneme Tunç çağı denmiştir. Bu dönemde Mısır’da yazı kullanılmaya başlandığından dolayı Tunç çağı verileri, kronoloji işlemlerinde kullanılmaktadır.

Tarih Öncesi Çağlar Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER