Bilgi Zamanı

Taassubun bireysel ve toplumsal zararları nelerdir

Taassubun bireysel ve toplumsal zararları nelerdir
07 Mayıs 2014 - 10:01 'de eklendi ve 2179 kez görüntülendi.

Taassup nedir, taassubun zararları nelerdir hakkında kısa yazı paylaşacağız.

Din konusunda bağnazlık yapmaya taassup denir. Özellikle bazı din alimleri ve dine kendini aşırı kaptıran insanlar bunu sıklıkla yaparlar. Her şeyi dine bağlayarak olmadık kurallar üretir ve bazı durumlarda aşırılığa kaçarlar. Dinde aşırılık Allah tarafından yasaklanmış ve peygamberimiz tarafından da bu durum sıklıkla dile getirilmiştir. Başka insanların düşündüğü gibi İslam dini yasaklar ve aşırılıklar dini değil aksine özgürlükler dinidir. Her insan ibadet yapmak veya yapmamakta özgürdür. Çünkü ibadetler bireyseldir ve toplumu etkilememektedir. Dini düşüncelerin günlük hayata uygulanması elbette gereklidir ancak bunda aşırıya kaçmamak ve olmadık kurallar üretmemek gerekir.

Bağnazlık bazı durumlarda silahlı çatışmalar bile dönüşebilmektedir. Tarihimizde din uğruna yapılan aşırılıklar sonucu pek çok silahlı müdahale olmuştur. Mesela Kubilay vakası taassup sonucu ortaya çıkmış ve bir asteğmenimizin şehit olmasıyla sonuçlanmıştır. İslam tarihinde de bunun örnekleri pek çoktur. Kerbela vakasında peygamberimizin torunlarının şehit edilmesi ve taassup uğruna girişilen din savaşlarıyla ayrılıkçı mezheplerin kurulması taassup yüzünden meydana gelmiştir.

Taassup toplumları ayrıştırır ve iç savaş çıkartabilir. Bu nedenle insanların dinde aşırıya kaçması önlenmelidir. Din hayatımızda etkin olmalı ancak gerektiği gibi okuyarak araştırarak ve tartışarak hayatımızda yer edinmelidir. Ancak bu şekilde doğru yolu bulabilir ve karşımızdakilere saygılı davranabiliriz.

772

Taassubun Zararları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER