Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Süper Emeklilik Sistemi İçin Çalışmalar Başladı !

Bireysel emeklilik sistemine teşvik ve mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi düzenlemeleri planlanıyor. Erken emekliliği sağlayan ‘süper emeklilik’ üzerinde de çalışılıyor.

Tasarruf oranları yüzde 12’lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Ekonominin yumuşak karnı cari açık açısından da sıkıntı yaratan bu durum nedeniyle ekonomi yönetimi çalışma başlattı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı.

Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor.

VERGİ TEŞVİKLERİ ARTACAK
Süper emeklilik sistemi geliyor!Genel eğilim vergi teşviklerinin güçlendirilmesi. Sisteme giriş, sistemde kalma süresi, sistemden çıkış ve primlerin toplanması dahil bütün noktalar inceleniyor.

Hazine’nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor.

MEVDUATTA VADEYİ UZATMA HEDEFİ
Tasarruf paketinin bir diğer ayağını ise mevduatta vadeyi uzatmaya yönelik vergi ayarlamaları oluşturacak. 650 milyar liraya ulaşan mevduatın yaklaşık 560 milyarı 3 aya kadar ve daha kısa vadede tutuluyor. 1 yıla kadar ve daha uzun vadedeki mevduatın toplama oranı ise sadece yüzde 5.4.

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda vadeye göre farklılaşma adımları, stopajın da kademelendirilmesiyle güçlendirilecek. Halen stopaj vade ayrımı olmaksızın yüzde 15. Daha uzun vadeli mevduata düşük stopaj uygulaması üzerinde duruluyor.

2014 MART’A KADAR TAMAMLANMASI PLANLANIYOR
Çalışmaların Mart sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Paket, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha sonraysa Bakanlar Kurulu’na taşınacak. Bir kısmı kararnameyle, bazılarıysa yasayla düzenlenecek.

Süper Emeklilik 2014 , Süper Emeklilik Nasıl Olacak , Erken Emeklilik 2014 , Süper Erken Emekli Olma Çalışmaları Ne Zaman Bitecek Kanun Ne Zaman Çıkacak , Erken Süper Emeklilik Hakkında Bilgiler

14 Ocak 2014

Kategori: Yaşam

47 Yorum Yapılmış.

 1. eşref çarus diyor ki:

  üç senedir sigorta pirimlerimi yatırıyorum 20 senelik pirimlerimin tumunu peşin udeyip emekli olmak istiyorum cevap bekliyorum?

 2. eşref çarus diyor ki:

  üç senedir sigorta pirimlerimi yatırıyorum 20 senelik pirimlerimin tumunu peşin udeyip emekli olmak istiyorum ?

 3. CELALETTİN SOYUDURU diyor ki:

  erken emeklilik mart 2012 de çıkacak diye yazıyor ama çıktığına dair bir açıkmalama yok. ne zaman çıkacak kimler nasıl faydalanacak bir aydınlatıcı bilgi verebilirmisiniz teşekkürler saygılarımla sanırım cevabım mail atılacak.

 4. ismail aydan diyor ki:

  calışan memur faydalanabilecekmi.benim emekliliğime 6 sene var.faydalana bilirmiyim. teşekkürler.

 5. nevzat dursun diyor ki:

  bende bir süper emekli mağduruyum 1993 / 1998 arası her ay tam beş sene normal pirimden dört misli fazla pirim ödedim, 1998 de beni en düşük normal maaşla emekli ettiler. kemal kılıçtaroğlu ozaman ssk nın başındaydı insan hakları ve adaletten bahseden kemal beyin ankara yı aradığımda süper emekli etmiyorsanız aldığınız yüksek pirimleri geri ödeyin dediğimde yardımcı müdürleri ödemeseydin kardeşim sen yüksek pirim verirsen devlet alır sen enayilik yapmıssın dediler. 2007 de bir avukatın desteğiyle sgk nu süper emekli etmediniz ödediğimiz yüksek pirimleri geriye dönük faiziyle birlikte istemek üzere mahkemeye verdim beş senedir uğraşıyorum aldığım bilirkişi cevabı şikayetinde haklısın ancak sgk tacir değilki sana faiziyle geriye ödesin bilir kişi raporuna itiraz ettim mahkemem devam ediyor. arkadaşlar anladığım kadarıyla devlet bu parayı ödemek istemiyor size tavsiyem itiraz hakkınız zaman aşımına uğramadıysa kesinlikle sizde sgk nu mahkemeye verin ki hep beraber bir baskı oluşturalım. birde istanbulda olmak üzere bir protosto yürüyüşü düzenleyelim bireysel hak aramalarla sesimizi malisef duyuramıyoruz.

 6. münevver öner diyor ki:

  süper emeklilik 2012 kanunu ne zaman yürürlüğe girecek?

 7. Metin Senhelvacilar diyor ki:

  süper emeklilik şartları nasıl olacak?

 8. hikmet yıldırım diyor ki:

  öncelikle selamlar ben 1969 dogumluyum sigorta girişim 1986 ssk günüm 6250 gün dür.bu çıkacak yada çıkarılacak olan sistemden bizler nasıl ve ne sekilde faydalanacagız emekli olabilecekmiyiz tesekkürler

 9. arzu zengin diyor ki:

  4800 gün pirim ödemişim 14,5 sene çalışmışım süper emekliklikten yararlanabiliyor muyum eyer yararlanıyorsam ne kadar ne kamana dek ödeme yapmam gerek?

 10. ali kaya diyor ki:

  ben 1988 de basladım işe erken emeklilik yasası cıkarsa nezaman emekli olurum ???????

 11. Ömer Doğanay diyor ki:

  Eşim 1987 sigorta girişi var 850 gün pirimi çıktı süper emeklilik yasası çıksrsa yasadan faydalanırmıTeşekkürler.

 12. halil ibrahim diyor ki:

  46 yaşında 17 senelik nağkurluyum biz yararlanabiliyormuyuz

 13. murat diyor ki:

  yeni yasaya göre ne zaman emekli olabilirim 1994 te staja başlarkenn sigorta nom çiktı ondan sonra 1995te sigortam devam etti şimdi 5070 günüm var askerliğimi ödesem nasıl olur

 14. fazıl kutlu diyor ki:

  selamün aleyküm inşallah bu yasa cıkar 1981 ssk girişim var pirim gün sayım az yaşımızda gecti işde vermiyorlar allah razı olsun derim saygılarımla 26 3 2012

 15. senem uyanik diyor ki:

  BU SUPER EMEKLILIK YASASI DENILIYOR NASIL VE KIMLER YARARLANABILIYOR.

 16. ergün sarıkaya diyor ki:

  bu yasa mart bitimine çıkacakmı şartları nasıl kimler faydalanacak

 17. kızbes altürk diyor ki:

  sgk kurumunda çalışıyorum

 18. kızbes altürk diyor ki:

  1994 de işe başladım 205de ayrıldım 209 da tekrar işe başladım hala çalışıyorum ara boşluğunu para yatırarak emeklı olabılırmıyım

 19. gürsel diyor ki:

  1985 yılndan itibaren memur olarak çalışıyorum bana emeklilikte getirisi ne olur

 20. yasemin fidanlı diyor ki:

  20 kasım 1993 ilk işe giriş tarihim.1972 doğumluyum.93ten 10şubat 2012 ye kadar hiç boşluksuz çalıştım.6230 prim günüm var.bu erken emeklilik yasası beni tutuyormu?

 21. Adınız ...TEKİN BİGÜN diyor ki:

  1985 den beri çalışmaktayım pirim sayım 7500 iş gününü geçmiştir biz bu ememklilk ten yararlanabiliyormuyuz
  01.01.1967 dogumluyum
  teşekürler

 22. Orhan diyor ki:

  Çok değerli devlet büyüklerimiz bizler 2 arada 1 derede kalmış,25 yıllık hizmetini yapmış.SGK nın mecbur kıldığı gün sayısını tamamlamış 44 yaşına gelmiş işi gücü olmayan iş başvurularından yaşımızı bahane gösteren işverenlerce red edilen çalışmak zorunda kalan kademeli geçişe takılan vatandaşları AKP. gerçekten adeletini gösterecekse şu ortamda kalan binlerce insanın sesini duysun artık önceki kanunları değiştirip bizi bu duruma sokan partiler şuan yok onlara gereken cevabu sandıkta sizlere EVET diğerek verdik,şimdi sıra sizde bizim maduriyetimizi giderin lütfen saygılarımla..

 23. orhan diyor ki:

  ben 1968 doğumluyum 1987 ssk girişim var 25 senemi doldurdum ama emekli olamıyorum daha 7 sene bekleyecem bu adaletsizlik değil mi

 24. mehmet dilek diyor ki:

  bizden ssk 25 hizmet yılı 5225 gün sayısı istedi benim 27yılım 6100 günüm var daha 3 yıl beklemem gerekiyor benim haklarımı kim verecek bakanlara saygılar

 25. akif diyor ki:

  la olsun adamsanızzzzzzz

 26. ssk mağduru diyor ki:

  erken emeklilik değil 1999 önceki ssk lılar olarak anayasal verilmiş hakkımızı istiyoruz

 27. Muhittin diyor ki:

  Sayın Aydın bey onu ecevite sor diyorsun haklısın ama koalisyon zamanı idi bu 1 yasayı Yaşar okuyan yaptı bu 2 anayasa iptal etti bu 3 2002 de bu hükümet yasa ile 1999 öncekilerin hakkını gasp etti bu da 4 bende 1983 den beri prim yatırıyorum 10.000 den fazla yevmiyem var hakkımıda hella etmiyorum yapılan kul hakkı seçim zamanı torba yasa çıkarıldı bağkurlular emekli edildi çünkü onların oylarını aldılar

 28. SELİM BAYINDIR diyor ki:

  AŞÇIYIM 1.80 BOYUNDAYIM HAFİF ŞİŞMANIM USTALIK BELGEM VAR LİSE MEZUNUYUM ÜNİVERSİTE OKUYORUM MÜFTÜ OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM NEDEN BİZDEN İŞ İSTİYORSANIZ DİYE SORARSANIZ PARAYI ÇOOOOOOOOOOOOOOOOK SEVERİM O YÜZDEN NOOOOOOOOOOOOOT:EVLİYİM 1 KIZ ÇOCUĞUM VAR beni dinediğiniz için teşekkür ederim DİĞER YARIŞMACI ARKADAŞLARA BAŞARILAR

 29. derviş diyor ki:

  kaç bin günü olmalı ki süper emekliden yaralansın

 30. derviş diyor ki:

  kimler olabilir

 31. ayhan diyor ki:

  bu super emeklilik sade memurlaramı yoksa ozelde calısanar yaşbekleyener

 32. Gafur diyor ki:

  01/12/1986 yılında işe başladık.Şu anda 1 yılı aşkın süredir 4/c li olarak başka kurumda çalışmaktayım.Toplam prim günüm 8886 gün oldu.6 yıl yaş vurdu.Kazanılmış olan hakkımızı geri istiyoruz.Geçen yıl TCDDY na Makinistlik mülakatına başvurdum.”Yaşın 44 olmuş 4/c li olarak çalıştığın yerde devam et.” dediler.Kimse yaşınız geçmiş diye almıyor.4/c nin düzelme durumuda şimdilik yok gibi görünüyor.

 33. Gafur diyor ki:

  01/12/1986 yılında Tedaş’a girdik. Tedaş özelleşince şu anda başka kurumda 4/c li olarak çalışıyorum.Toplam prim günüm 8886 gün oldu.Geçen yıl TCDDY na başvurdum.” Yaşın 44 olmuş, 4/c li olarak çalışmakta olduğu kurumda çalışmaya devam et ” dediler. 1 yıldır 4/c li olarak çalışmaktayım.Teknik elaman olarak bize yakışmayan bu durumdan kurtulmamız için bir an evveli bu yasanın çıkması lazım.25 yıl doldu sayılır.Tam 6 yıl yaşa takıldık.Kazanılmış hakkımızı geri versinler.Bu utanç tan kurtulalım.

 34. süleyman öcal diyor ki:

  sayın haberci ben çalışanım kamuda 6 yılım var erkem emeklilik den yararlanmak isdiyorum ne olur bizide düşünsün devlet

 35. gülten diyor ki:

  Lütfen sayın büyüklerim emeklilikte yaşı düşürün eskisi gibi kadınlar 20 yıl üzerinden erkekler 25 yıl üzerinden olsun yeni nesillerede iş imkanı olsun bir sürü üniversiteli ve fakülteli gerçek okuduğu bölümün işini yapamıyor sağda solda nerde iş bulursa onu yapıyor.özellikle bayanlar çok yıpranıyor.evde işte hep çalışmak zorunda birde çocuklar şimdiki zamanda iki maaşsız çok zor geçim lütfen duyun sesimizi bir şey çıkıyor seviniyoruz gerisi yok.Lütfen sayın büyüklerim Allah rızası için herkesin beklediği erken emekliliği yasalaştırın memur emekli işçi ne olur.

 36. Erdogan İnaloz diyor ki:

  Erken emeklilik istemiyoruz..Geciktirilen emekliligimizin verilmesini istiyoruz…1986—-2012 halen calısıyorum.8.860 gun pırım odenmıs.uc yılda yası beklıyorum.

  erken emeklilik yasası diye bir yasa cıkacak deniyor..Neden geciktirilmis emeklilik yasası denmiyor.

  saygılar

 37. kadir diyor ki:

  1988 de 3ayda ssklı oldum toplam 6310 günüm var buna göre ne zaman emekli olabilirim

 38. ayhan diyor ki:

  28.11.1988 tarihinde maliye ve gümrük bakanlığında işe başladım. Askerliğimi yatırdım ,2012 mayıs ayında 25 yılım doluyor. ama bana 2 yıl yaştan vuruyor. yani 2014 emekli olacaksın diyorlar . bende bu yasadan yararlanabilirmiyim. emekli olabilirmiyim

 39. sultan diyor ki:

  babamın emeklilik için yaşı geldi ama prim eksik.toptan ödeyip emeklı olabilecekmi süper emeklilikte.

 40. sultan diyor ki:

  babamın günü eksik ama yaşı geldi.süper emeklilikte prim ödeyipte emekli olabilir mi acaaba

 41. Ayhan Yangınoğlu diyor ki:

  Erken emeklilik şartları nelerdir kimler faydalancaktır teşekkürler

 42. özarslan diyor ki:

  daha sen çok beklersin

 43. SAVAŞ AKGÜL diyor ki:

  Emeklilik Sisteminin tamamı gözden geçirilmelidir.Adil bir sistem çalışanların çalıştıkları süre içinde ödedikleri primlerin dikkate alınarak emeklili maaşı ve ikramiyesi almalarını sağlayarak olur.Peki memurların hizmetleri süresince ödediği primler emekli maaşında dikkate alınıyor mu?Alınmıyorsa neden ,bir bilen varsa söylesin.Yıllarca 1.Dereceden prim ödedim emekli olunca herkesle aynı emekli maaşını alıyorum.Sözde eşitlik var ya.İşte eşitlik anlayışımız.

 44. berkay diyor ki:

  benim ödemem bitti ama 25 seneyi doldurdum emekli olabilirmiyim?

 45. ayhan perin diyor ki:

  bizler süper emekli mağdurları peşin olarak bizimle olan mağduriyetimizi gidersinler sonra bu 2nci süper emekli olacaklar ile çalışsınlar böylesi daha doğru olur, saygılarımla,


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası