Bilgi Zamanı

Su Kaynaklarının Tükenmemesi İçin Neler Yapılabilir

Su Kaynaklarının Tükenmemesi İçin Neler Yapılabilir
02 Şubat 2014 - 13:29 'de eklendi ve 2523 kez görüntülendi.

Su kaynaklarının tükenmesinin sebepleri, su kaynaklarının verimli kullanılması için ne yapılmalıdır? su kaynaklarının tükenmemesi için alınacak önlemler.

Temiz su kaynakları gittikçe tükeniyor. Dünya çapında kuraklık riski gittikçe artıyor. Bu nedenle herkesin kendince önlemler alarak su kaynaklarını evlerinde ve iş yerlerinde daha verimli kullanmaları sağlanmalı. Bu yazımızda sizlere su kaynaklarını dikkatli kullanmanız için almanız gereken küçük tedbirleri anlatacağız.

1- Damlayan muslukları hemen tamir ettirin, hem kabarık su faturasından hem de su israfından korunmuş olursunuz.

2- Su akıtırken suyu verimli kullanmaya dikkat edin. Musluğu fazla açmayın, bu sayede fazla su kullanımını önlemiş olursunuz.

3- Bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde kullanarak büyük ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz. Elde yıkadığınız bulaşıklarda gereksiz su tüketimi daha fazla olacaktır. Günümüzde yapılan yeni makineler hem elektrik hem de su tasarrufu sağlıyor.

4- Duşta oyalanmayın. Duş alırken mümkünse duş başlığıyla değil kovayla yıkanmaya çalışın.

5- Duş alırken küveti tam doldurmayın

6- Dişinizi fırçalarken musluğu kapatın. Sıcak su açıkken suyun ısınmasını beklemeyin. Su ısınana kadar yaklaşık 1 litre su israf ediliyor. Bu suyu biriktirerek sifonlarınızda veya temizlikte kullanabilirsiniz.

7- Arabalarınızı hortumla değil kovayla yıkarsanız büyük ölçüde su tasarrufu yapmış olursunuz.

images (4)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER