Bilgi Zamanı

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle Başa Çıkmanın Yolları
25 Nisan 2014 - 19:01 'de eklendi ve 903 kez görüntülendi.

Stresin nedenleri, stresle baş edebilmek için ne yapmalıyız, bu yazımızda sizlere stresle başa çıkmanın yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Hayatımızda neredeyse her gün bizleri strese sokacak bir çok olay yaşarız.Bunların içinde şehir kalabalığı, gürültü, iş stresi, aile stresi, mutsuzluk ve monotonluk gibi. Peki yaşamımızı daha sakin stressiz için geçirmek için neler yapabiliriz ya da stresle nasıl baş edebiliriz? İşte Stresle baş etmenin yolları:

Spor yapın ve bisiklete binin. Spor yapmayı aksatmayın. Amerika ’da yapılan bir araştırmaya göre günlük 33 dakika yoğun spor programı stres düzeyinde gözle görülür azalmayı sağlıyor ve kişilerin ruh sağlığı spor yapmayanlara oranla çok daha iyi durumda.

Sizi rahatlatan, dinlediğinizde huzur bulduğunuz müzikler dinleyin. Müzik dinlemek yoğun bir stresin bulunduğu iş ortamında bireylerin daha sakin ve konsantre bir şekilde çalışabilmesini sağlıyor. Sevdiğiniz şarkıların bulunduğu bir liste sizi günün stresinden uzaklaştıracak ve çalışırken bile kafanızı dinlemenizi sağlayacaktır.

Günde 2 kez 200 mg civarında alınan C vitamini stres hormonunun salgılanmasını neredeyse durduruyor. Günlük 2-3 bardak portakal suyu özellikle kışın yaklaşmasıyla hem hastalıklara karşı direncinizi artıracak hem de sizi stresten uzak tutacaktır.

Sizi fazlasıyla sinirlendiren bir konuşmanın içerisindesiniz. Kendinizi serbest bırakın. Bir iki saniyeliğine derin nefes alın ve gülümseyin. Gülümsemek sadece size çok yakışmayacak aynı zamanda da stresiniz azalacak ve rahatlayacaksınız. Eğer bir sunumda iseniz sizi dinleyenler sizin bu tavrınız sayesinde kendilerini daha güvende hissedecek ve söylediklerinize dikkatle odaklanacaklar.

Güzel renkleri ve muhteşem kokularıyla sadece evinizin güzel görünmesini sağlamıyorlar aynı zamanda ad günde sadece 10 saniyenizi ayırmanızın karşılığında sizi rahatlatıyorlar. Botanikçiler bazı bitkilerin kokularının evin içerisinde yaşayanları rahatlattığını ve gözlerinin önünde büyüyen bir bitkinin kişilerde stresi azalttığını söylüyor. Bir Düzeniniz Olsun Hayatınızda her şeyi bir düzene oturmayı başarabilirseniz, üstesinden gelemeyeceğiniz sorun ve iş olmayacaktır. Planlı ve programlı bir hayatta her türlü aktiviteye bolca zaman ayırabileceğinizi unutmayın. Verimli geçen bu zaman size rahatlama ve verimlilik duygusu aşılayacaktır.

indir (3)

Stersten Kurtulmak İçin Ne Yapabiliriz Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER