Bilgi Zamanı

Solunum Yolu Organları Nelerdir

Solunum Yolu Organları Nelerdir
15 Ocak 2014 - 21:00 'de eklendi ve 1361 kez görüntülendi.

Solunum yolu, solunum yolu organları, solunum yolu organları ve görevleri, solunum organları görevleri hakkında kısa bilgi.

Solunum organlarını bilmeden önce solunumun tanımını yapalım. Solunum, vücudumuza oksijen alıp vücutta biriken karbondioksiti dışarı atma işlemine denir. Solunumu gerçekleştiren belli başlı organlar vardır. Şimdi bunları ve görevlerini sıralayacağız:

Burun: Solunumun ilk başladığı organ burundur. Burundan giren hava temizlenir, ısıtılır, nemlendirilir. Böylece havadaki pislikler temizlenerek oksijenin kalitesi arttırılır.

Ağız: İnsan ağzından da nefes alabilir ancak burundan nefes almak bizim için daha sağlıklıdır. Ağız nefesinde oksijen ağzımızdan hiçbir işleme tabi tutulmaksızın yutağa ve oradan da soluk borusuna gider.

Yutak: Yemek borusuyla soluk borusunun birleştiği noktadır. Burnumuzdan veya ağzımızdan aldığımız hava buradan soluk borusuna iner.

Gırtlak: Yutak ve soluk borusu arasında kalan bölgedir. Ses telleri burada bulunur. Solunumdan ziyade konuşmayı sağlayan bölgedir.

Soluk borusu: Ağız ve burunu solunumun gerçekleşeceği akciğerlere bağlayan borudur. Hava taşıma kanallarıdır.

Bronşlar: Akciğerin iki parçasıdır. Soluk borusu akciğere ulaştığında ikiye bölünür. İki farklı bronşa hava gönderir. Soluk borusunun akciğerlere bağlanmasını sağlayan organlardır.

Akciğer: Gerçek solunumun yapıldığı ve solunumun bittiği bölgedir. Göğüs kafesi etrafında korunma altında bulunan bu değerli organ nefes alıp verdikçe şişer ve iner. Nefes almayla içinde biriktirdiği oksijeni burada damarlar yoluyla vücuda aktarmış olur.

Bu anlattığımız işlemlerin tümünü her saniye farkında olmadan yapmaktayız. Solunum yolu organlarıyla ilgili başka sorularınız olursa bize gönderebilirsiniz.

d67409802ff060d3b59b7b579

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER