Bilgi Zamanı

Sivil Savunma Günü ve Önemi

Sivil Savunma Günü ve Önemi
26 Şubat 2014 - 11:16 'de eklendi ve 828 kez görüntülendi.

Sivil savunma günü ne zaman, sivil savunma günü ile ilgili yazı, sivil savunmanın önemi, sivil savunma günü kısa yazı.

Sivil Savunma Günü adı altında sivil savunmanın önemi belirtilir ve sivil savunma konusunda tatbikatlarla bazı önlemler alınmaya çalışılır. gün boyunca sivil savunmanın halkın can sağlığı açısından ne kadar büyük etkilere yol açtığı ve böyle olaylarda toplumu ne kadar koruduğu ile ilgili halk bilinçlendirilmeye çalışılır. Okullarda da programlar yapılarak özellikle çocukların sivil savunma eğitimi alması için çalışmalar yapılır. Bir afet anında toplum arasında ne gibi işaretlerle haberleşmenin sağlanabileceğine kadar her yöntem insanlara anlatılır.

Bazı felaketlere ve afetlere karşı olay başa gelmeden ve yıkıcı etkileri görülmeden önlem almak en doğru şeydir. Bu görüşe Atatürk de katılmıştır. Olaylar meydana geldikten sonra müdahale etmenin çok yararı olmayacaktır. Sivil savunmaların önemi de burada ortaya çıkar. Sivil savunma savaş, afet gibi olağanüstü durumlarda halkın canını ve malını korumaya çalışan çalışmalarda bulunan kişiler ve yaptıkları faaliyetlere denir.

Sivil Savunma Günü’nde daha önemli olan küçük beyinlere aşılanan sivil savunma bilincidir. Küçük yaşta verilen eğitimler daha güzel sonuçlar elde edilmesine ve ilerde daha bilinçli bireyler yetişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle okullarda eğitim gören çocuklara bir afet veya felaket anında nasıl davranılacağı ve ilk olarak yapılması gerekenler anlatılarak sivil savunma ile ilgili etkinlikler yapılır. Bu etkinliklerin bazıları çocukların felaket anında nasıl davranacağını uygulamalı olarak öğrenmesi için yapılan tatbikatlardır.

indir (2)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER