Bilgi Zamanı

Sınavlarda Başarılı Olmanın Anahtarı Nedir?

Sınavlarda Başarılı Olmanın Anahtarı Nedir?
09 Aralık 2012 - 23:14 'de eklendi ve 1557 kez görüntülendi.

Sınavlarda Başarılı Olmanın Anahtarı Nedir?

Sınavlarda en üstün başarıyı elde edebilmek için öncelikle heyecan yapmamak ve zamanı iyi kullanmak gereklidir. Benim burada size tavsiyem öncelikle zaman yönetimini iyi öğrenmeniz olacaktır. Çünkü heyecan ve korku anında, sevinç anında, duygu yoğunluğu olduğu anlarda genelde zamanımızı çok verimli kullanamayız. Öncelikle zamanı verimli kullanmayı öğrenirsek sınavlarda çok daha iyi bir başarı elde edebiliriz diye düşünüyorum. Bazı insanlar zamanını planlı bir şekilde kullabilirken, bazı insalarsa hiç düşünmeden harcarlar. Sınavlarda başarılı olmakta zamanını planlı bir şekilde kullanabilmekten geçer. Başarılı ile başarısız insanlar arasındaki en büyük fark budur.

Zamanı kontrolümüz altında tutmak kesinlikle bizim elimizde. Bunu başarmak için ilk yapmamız gereken önceliklerimiz belirlemek olmalı arkadaşlar. Yani bizim için önemli olan nedir? Eğlence mi yoksa geleceğimiz mi? Eğer cevap geleceğimiz ise; gelecek hayatımızı etkileyecek yıllarımızda yani öğrencilik hayatımızda eğlenceyi biraz kenara itip derslerimize yoğunlaşmamız gerekiyor. Eğlence olmayacak mı tabi ki olacak ama önce kendi amacımızı, hedefimizi, nereye varmak istediğimizi belirlemeliyiz. Hayatta bir amacı olmayan insan kendisi için neyin öncelikli olduğunu da doğrudan kestiremez.

Gel gelelim zamanımızı verimli şekilde kullanmak için yapmamız gerekenlere;

ü  Bunun için öncelikle televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi bizi derslerimizden alıkoyan şeylere esir olmamalıyız,

ü  Arkadaşlarımızla vakit geçirirken fazla abartmamalı, derslerimizi de çalışacak şekilde zamanı ayarlamalıyız,

ü  Ders çalışmaya başladığımızda kafamızı tamamen derse vermeliyiz, müzik dinlemek, başka şeyler düşünmek, hayallere dalmak çalıştığımız dersin bize hiç bir faydasını getirmez.

ü  Günün hangi saatlerinde verimli ders çalışabileceğimizi iyi ayarlamalıyız

ü  Uzun süre masa başında oturarak değil de, ara vererek ders çalışmak bizim için daha yararlı olacaktır

ü  Birbiriyle bağlantılı veya benzer iki dersi arka arkaya çalışmamalıyız, beyni şaşırtmak her zaman daha iyi algılamamızı sağlar.

ü  Tabi bunları yaparken kendimize de zaman ayırmalı ve kişisel bakımlarımızı da ihmal etmemeliyiz ki psikolojimizi sağlam tutalım :)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • ebrar ;

  tavsiye güzel ama arkadaşa katılıyorum XD

  11 Aralık 2012 20:42
 • Hasip ;

  Vallah Zorla Güzelik Olmaz Olmayınca Olmuyor Yaw bu çalışmak

  11 Aralık 2012 13:35
  • bir arki tavsiyesi ;

   bencede çok doğru

   11 Aralık 2012 20:45