Bilgi Zamanı

Sınav Sistemi Yine mi Değişiyor

Sınav Sistemi Yine mi Değişiyor
08 Aralık 2012 - 21:52 'de eklendi ve 1092 kez görüntülendi.

 

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya göre bütün öğrenciler artık seviye sınavlarına girecekler. Ama öğrenciler korkmasın bu sınav farklı sınav olacakmış(!) İsmi bile önceki sınavlardan farklı olacakmış ama zamanın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’yi getirirken de öyle demişti. Öğrenciler arasında yarış olmayacak sadece seviyelerini ölçeceğiz demişti ve bu yarış 2. sınıflara kadar gelmişti. Ne gariptir ki yine aynı şeyler söyleniyor. Duruma göre şimdi bu yarış 1. sınıflara kadar düşecek. Minicik çocuklar daha okuma yazma öğrenmeden kolejlere girme yarışında bulacaklar kendilerini. Ayrıca Türkiye’de herkese eşit durumda eğitim veriliyor mu ki eşit bir sınav yapılsın, herkese aynı sorular sorulsun?

Bu adaletsiz sınav sistemi yine başarılı olacağa benzemiyor. Bu eğitim sistemi deney tahtası, öğrenciler de denek olmaktan kurtulamadılar bir türlü.

Bence öğrencilere önce bilimi sevdirmekle başlanmalı. Öğrenciler bilimin ne olduğunu öğrenip sevmeli ve ileride yapacakları meslekleri seçerken kafalarında net düşüncelerle bu işe başlamalılar. Sürekli sınav sistemini değiştirmenin iyi bir yol olduğunu düşünmüyorum.

Sınavsız Eğitim Olur mu?

Sınavsız eğitim de olması pek mümkün değil, en azından Türkiye eğitim konusunda henüz o aşamada değil. Çünkü herkese eşit konumda eğitim verilmiyor ne yazık ki. Ayrıca başarılı ve başarısız öğrencileri ayırt etmek içinde sınav sistemi şart. Ama en azından çocuklar küçük yaşlarda bilimin sevdikleri kısımlarına yönelerek geleceklerini şekillendirebilirler. Böylece mesleğini seven, mesleğine sadık ve daha üretken bireyler ortaya çıkabilir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER