Bilgi Zamanı

Sigarayı Bırakan Sayısı Artıyor

Sigarayı Bırakan Sayısı Artıyor
29 Şubat 2016 - 19:17 'de eklendi ve 774 kez görüntülendi.

Sigara kullanımının insan hayatını olumsuz etkileyen ve insan için birçok hastalığa davetiye çıkaran bir etken olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Fakat çoğu insan bunun önemini bilmesine rağmen sigarayı kullanmaya devam ederken, bir kısım insanın ise bazı nedenleri kendine bahane sayarak sigarayı bıraktığı belirtiliyor. Peki ülkemizde bu oran ne kadar? Sigara tüketimi artmış mı yoksa azalmış mı? Gelin bu duruma birlikte göz atalım…

 

Özellikle kanser hastalığın baş sebebi olarak bilinen sigaranın, insan sağlığı üzerinde çok fazla olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler kullanan insanın günlük faaliyetlerine yansırken, kullanım doğrultusunda ileriki yıllarda da sonuçlarını olumsuz bir şekilde gösterebiliyor. Sigara kullanmaya devam eden insanlar bu tarz şikayetlerden dert yanarken, sigarayı bırakan insanların hepsi ise hayata yeni başladığı yönünde sözler söylüyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan ve ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’ndan alınmış olan bilgilere göre, birçok kişinin sigarayı bırakmak istediği ve bir kısmının da bunu başardığı ortaya çıkıyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü olmasından dolayı açıklanmış olan veriler, içilen sigara sayısının 13 milyar gibi büyük bir rakam ile azaldığını ve satılan sigara paketi sayısının ise 650 milyon azaldığını ortaya koyuyor.

Sigarayı bırakmada, kapalı alanda sigara içilmesinin yasak olması ve Sayın Cumhurbaşkanı Reccep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşlara sigarayı bırakmaları yönünde birçok tavsiye vermesi sebep olarak gösterilebilmektedir. Umuyoruz ki bu rakam daha fazla artar ve insanlar hayatlarını daha iyi yaşayabilirler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER