Bilgi Zamanı

Sigara ve Tütün Ürünlerinin Dolaşım Sistemi Üzerindeki Zararları Nelerdir

Sigara ve Tütün Ürünlerinin Dolaşım Sistemi Üzerindeki Zararları Nelerdir
17 Mart 2014 - 21:41 'de eklendi ve 3987 kez görüntülendi.

Sigaranın zararları, sigaranın dolaşım sistemine verdiği zararlar, bu yazımızda sizlere sigaranın dolaşım sistemine verdiği zararlar hakkında bilgi vereceğiz.

Sigara içindeki zararlı maddelerin de etkisiyle kalp ve damar yollarının tıkanmasına ve uzun dönemde kalp krizine neden olmaktadır. Ayrıca kolesterol, damar çeperlerinin daralması gibi damar ve kan hastalıklarına da neden olmaktadır. Sigara içenlerde ayak damarlarının tıkanması olarak bilinen bir rahatsızlık da ortaya çıkar. Buna Buerger hastalığı denir. Bir süre sonra bu durum ayağın kesilmesine neden olabilir.

Sindirim sisteminde ağız, dudak, yutak ve bu gibi organlarda yaralanmalara neden olur. Ayrıca sigara bu organlarda kanserli hücreleri çoğaltarak kişinin kanser olmasına neden olur. Solunum sistemlerinde akciğer kanseri, nefes darlığı gibi problemlerin büyük bir nedeni sigara kullanımından kaynaklanmaktadır. Ayrıca koah anfizema adı verilen ve nefeste tıkanmalara neden olan rahatsızlık da sigara kullanımı sonucu ortaya çıkar.

Sigara üreme ve boşaltım sisteminde de bazı rahatsızlıklara neden olur. Sigara kullanımı sonucunda erkeklerde sperm ve kadınlarda yumurtalık hücrelerinde azalmalar meydana gelebilir. Yani uzun dönemde kısırlık hastalığı ortaya çıkar. Ayrıca böbrekte de bazı sorunlar yaratabilir.

Sigara tiryakilerinde kemiklere yeterince mineral ve protein gitmediği için kemik erimesi de görülebilir.

indir (2)

Sigaranın İnsan Vücudu Üzerindeki Zararları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER