Bilgi Zamanı

Sel Olmaması İçin Neler Yapmalıyız

Sel Olmaması İçin Neler Yapmalıyız
27 Mayıs 2014 - 23:09 'de eklendi ve 915 kez görüntülendi.

Sel felaketinin önüne geçebilmek için alınması gereken önlemler, bu yazımızda sizlere sel afetlerinin olmaması için neler yapmalıyız hakkında bilgi vereceğiz.

Sel felaketi toplumların büyük zarar gördüğü ve maddi manevi yıkıma uğradıkları doğal afetlerden biridir. Aslında alınacak önlemlerle birlikte sel felaketlerinin büyük ölçüde önüne geçilebilir. Günümüzde medeni toplumlar sel felaketlerinin önüne geçebilmek için modern bir altyapı ve kanalizasyon sistemi kurmuşlardır. Mesela kuzey ülkelerinde yılın büyük bölümü yağmurlu geçmesine rağmen sel felaketlerinin yaşanma sıklığı diğer ülkelere göre çok daha düşüktür.

Sel felaketinin önüne geçebilmek için dayanıklı bir alt yapı çalışması yapılması önemlidir. Sel felaketinde yağmur sularının yer altına gönderilmesiyle birlikte sel ihtimali azalır. Bununla birlikte göl ve nehir kenarlarında yapılaşmaların önüne geçmek de sel felaketinde can ve mal kayıplarını da azaltacaktır. Ayrıca akarsuların ıslahıyla birlikte akarsu taşkınlarından dolayı oluşacak sel felaketlerinin de rahatlıkla önüne geçilebilir. Ama maalesef bazı durumlarda da yağışların yüksek olmasından kaynaklanan sellerde yapacak hiçbir şey olmayabilir. Yani sel felaketinin tamamen önüne geçmek mümkün olmayabilir.

indir (2)

Sel Felaketine Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER