Bilgi Zamanı

Şeker Hastalığı Şişmanlatır mı Kilo Yapar mı

Şeker Hastalığı Şişmanlatır mı Kilo Yapar mı
17 Şubat 2018 - 12:48 'de eklendi ve 8450 kez görüntülendi.

Şekeri olan biri nasıl zayıflar, şeker hastalığı kilo aldırır mı şişmanlatır mı

ŞEKER HASTALIĞI VE ŞİŞMANLIK

Kırkından sonra şekere yakalan­mış hastaların büyük çoğunluğunun şişman olduğunu hepimiz biliriz. Çok yemek yiyip, az hareket eden, şişman neşeli insanların çoğunda ya açık ya da gizli şeker hastalığının bulunduğu bü­tün hekimlerce bilinen bir gerçektir. Yemeğe çok düşkün olan bu insanlar bir hap alarak rahat yiyebilmek için büyük çaba sarfederler. Bundan ötü­rü de gıdalarını biraz azaltma teklifi­ne “Zaten bir şey yemiyorum ki” ce­vabını verirler.

saglik3

Şişman insan bir de şe­kerli ise bunun zayıflaması hayati bir önem taşır, yani şekerli ve şişman bir hasta zayıflamayacak olursa kalp, böbrek ve beyin damarlarında hasta­lanma ve belki de ölme ihtimali diğer­lerine nazaran çok fazladır. Böyle olanlar fazla olan her kilolarıyla ken­dilerini zehirleyip ölüme götürdükle­rini bilmelidirler. Ev halkı bu çeşit hastaların her davranışlarında dürüst ol­salar bile yemek hususunda akıl almaz derecede yalancı olduklarını ve ev halkından gizli olarak yemek yiyip, giz­lice şeker ve çikolata aşırdıklarını bil­melidirler. Daha az yiyerek ve daha çok yürüyerek bu dengeyi vücut lehi­ne değiştirmeye inanacak ve inandıra­caksınız. Şişman bir hastada eğer şe­kerinden dolayı insülin yapıyorsa insülin değerini her zaman muhafaza et­mek kolay değildir. Bol gıdadan do­layı yorulmuş olan pankreas bezi za­man zaman değişik miktarda insülin verdiği için değişik miktarda insüline ihtiyaç gerekecek bazen bu insülinler fazla gelerek hastayı daha çok acıktı­racak ve daha çok yemek yemek ihti­yacını doğuracak, daha çok yemek da­ha çok insülini gerektirecek, böylece bir fasit daire, hastanın aleyhine işle­yip duracaktır. İnsülih kullanan şiş­man şeker hastalarının mühim bir kıs­mının şekerlerinin de değerinden çok fazla insüline ihtiyaç duydukları hekimler tarafından günlük tababet pra­tiğinden bilinmektedir. Bunun sebebi­ni, henüz bilmiyoruz fakat şişman has­talar insüline muhtaç oldukları zaman aynı şiddetteki şekeri olan zayıf bir hastaya nazaran daha fazla insüline muhtaç oluyorlar. Bu duruma düşmüş bir Anadolulu hasta 25 kiloluk bir za­yıflamadan sonra hiç insüline ihtiyaç kalmadan rahat bir hayat sürebilmiş, daha zinde ve dinç olduğunu her za­man tekrarlamıştır.

Şeker hastası şişman olmaya, şiş­manlamaya sağlığı bakımından hak­kı olmayan bir insandır. Şişman ise mutlaka zayıflaması gerekir. Ölçülü kontrollü zayıflamalar sonunda bu hastaların tekrar eski zindeliklerine kavuştukları görülür.

Kalp ve şeker hastalığını bir örnek olarak ortaya atmış bulunuyoruz. Şiş­manların en çok yakalanacağı bu iki hastalığın yanında ağır kiloların yıp­rattığı kemik ve mafsal sisteminden dolayı kırkını geçmiş kadınların büyük ekseriyetinin mafsal deformasyonları ve romatizmal ağrılardan şikâyet et­tikleri bilinen gerçeklerdendir. Bu has­taların kaplıca kürlerini dolaşıp her gün çeşit ve miktarı değişen romantizma ilaçları alımına başlamadan önce tez elden zayıflamaları gerekmektedir. Hekimlik bugün şu hakikatleri bil­mektedir ki vücudun artan bir kilosu bel kemiğine 25 kilo ve dizlere de dör­der kilo yüklenmektedir. Yirmi kilo artmış bir şahsın belkemiği 500 kilo­luk bir yükü kaldırmaya mecbur kal­makta, başka bir deyimle 500 kiloluk bir yüke eş değer tesire maruz kalmak­tadır. Tabii bu ağır yük altında yavaş yavaş bel kemiği yıpranmakta, küçük gagalar meydana gelmekte ve dayanıl­maz sırt ağrıları sahneye hakim ol­maktadır. Şeker hastalığı kilo yapar mı, şeker hastalığı ile şişmanlık arasındaki ilişki konusunda bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • esra ;

  Mrh hakan çetin acilen bir doktora gözükmedni tavsiye ederim şeker ilk belirtileri bunlar geçmiş olsun

  14 Ocak 2016 01:01
  • buse ;

   Gerçekten acilmis bir sene sonra yazmış birde ahahahah?

   17 Şubat 2018 12:48
 • hakan çetin ;

  geceleri ağzım cok kuruyor cok tuvalete cıkıyorum ve cok kilo aldım gece sekerli birşey yiyesim geliyor beni bilgilendirimisiniz

  26 Ocak 2015 12:07