Bilgi Zamanı

Şehzade Mustafa’yı Kim Öldürdü

Şehzade Mustafa’yı Kim Öldürdü
13 Şubat 2014 - 19:50 'de eklendi ve 1874 kez görüntülendi.

Şehzade Mustafa Ölümü, Şehzade Mustafayı kim öldürdü? Şehzade Mustafa Nasıl Öldü? Şehzade Mustafa Hakkında bilgi.

Her çarşamba Star TV’de yayınlanan ve Türkiye’yle birlikte dünyanın dört bir yanında büyük bir izleyici kitlesi bulunan Muhteşem Yüzyıl’da dün akşam önemli bir sahne yayınlandı. Şehzade Mustafa’nın ölüm sahnesi izlenme rekorları kırdı. Bu yazımızda size tarihten bir bilgi vereceğiz. Şehzade Mustafa’yı kim öldürdü hakkında bilgilendireceğiz.

Sultan Süleyman 6 Ekim 1533 tarihinde ordusuyla birlikte Nahcivan’a sefere gidiyordu. Yanında oğlu Şehzade Mustafa da bulunmaktaydı. Orduyla seferdeyken Konya Ereğli’de mola verdiler. Bu sırada Şehzade Mustafa, ordusuyla birlikte Malatya’dan yola çıkmış ve Konya’da babasının ordusuyla birleşmişti.

Şehzade Mustafa babasını görmek ve elini öpmek için çadırının içine girdi. Girişteki nöbetçiler silahlarını bırakarak çadıra girmesini istedi, Şehzade Mustafa da bunu yerine getirdi. O sırada babasını gördü ama babası birden ortadan kayboldu. Tam bu anda çadırın içine yedi dilsiz cellat girdi ve şehzadenin üstüne atladılar. Şehzade Mustafa oldukça heybetli bir yapıya sahipti ve bu cellatlarla tek başına uzun süre boğuşmaya başladı. Bu sırada arkadaşı Zal Mahmud’u gördü ve onun kendisini kurtarmak için geldiğini düşündü. Ancak Zal Mahmud onu kurtarmak için değil öldürmek için gelmişti. Uygun bir anı yakalayarak şehzadenin boynuna yağlı ipi takan Zal Mahmud daha sonra geriye çekildi. Gücü tükenen şehzadeyi bu dilsiz cellatlar iple boğarak öldürdü.

Şehzade Mustafa’nın boğularak öldürülmesinin nedeni eski Türkler’den beri gelenek haline gelen kut inancıdır. Buna göre ülkeyi yöneten hanedan yönetimi Tanrı adına yürüttüğü için hanedan üyeleri kan akıtılarak öldürülemez. Bu yüzden tarihimizde öldürülen hanedan üyelerinin neredeyse tamamı kanları akıtılmadan, boğularak veya zehirlenerek öldürülmüştür.

Sultan Süleyman’ın oğlunun ölüm emrini vermesinin nedeninin Hürrem Sultan’ın entrikalarına kurban gitmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Hürrem Sultan sık sık Sultan Süleyman’a, oğlunun ileride onu tahtından edeceğini telkin etmiştir. Bu da Sultan Süleyman’ın oğluna karşı dolmasını ve onu öldürmesini sağlamıştır. Bu yüzden öldürülen şehzade 38 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Sultan Süleyman döneminde öldürülen ilk kişi ise Şehzade Mustafa değil Pargalı İbrahim Paşa’dır. İbrahim Paşa da yetkilerini aşarak kendini padişahtan üstün görmüş ve bunun sonucunda idam edilmiştir. Sultan Süleyman ona çok güvenerek yetkilerinin büyük bir bölümünü ona devretmiş, ancak bunu fırsat bilen Pargalı İbrahim padişah gibi yanındakilere buyruklar vermeye başlayınca bu durum Sultan Süleyman’ı endişelendirmiş ve devletin bekası adına Pargalı İbrahim öldürülmüştür. Pargalı İbrahim Paşa devlete büyük hizmetleriyle bilinir. 13 yıl sadrazamlık ve ordu komutanlığı yapmış, öğrenim hayatı boyunca Sırpça, İtalyanca, Arapça ve Farsça dillerini öğrenmiştir. Ayrıca Osmanlı Devleti’nin sanat alanında gelişmesi için çalışmalar yaptığı da bilinmektedir.

mustafa-sehzade

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER