Bilgi Zamanı

Şehzade Mustafa’nın Cenaze Namazını Kim Kıldırdı

Şehzade Mustafa’nın Cenaze Namazını Kim Kıldırdı
13 Şubat 2014 - 19:59 'de eklendi ve 2005 kez görüntülendi.

Şehzade Mustafa’nın Cenaze Namazını Kim Kıldırdı, Şehzade Mustafa Cenaze Namazı, Şehzade Mustafa Ölümü

Bilindiği gibi Şehzade Mustafa, babası Sultan Süleyman tarafından 1533 yılında Nahcivan Seferi sırasında Konya’da mola verilirken yedi dilsiz cellat tarafından boğularak öldürülmüştür. Ayrıca öldürüldükten sonra çadırın önüne asılan ve herkesin görmesi sağlanılan ceset daha sonra Bursa’ya gönderilerek Sultan Murat türbesinde defnedilmiştir.

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesiyle birlikte derin bir üzüntü yaşayan askerler bundan Rüstem Paşa’yı sorumlu tutmuş, ortamı yatıştırmak isteyen Rüstem Paşa, Şehzadeye yakınlığıyla bilinen Kara Ahmed Paşa’yı veziriazamlığa getirmiştir.

Merak edilen bir diğer konu da Şehzade Mustafa’nın cenaze namazını kimin kıldırdığıdır. Sultan Süleyman oğlu öldükten sonra üzülmüş ve pişman olmuş, günlerce ağlamıştır. Kendisi oğlunun cenaze namazını kıldırmak istemiş ama bitkin düştüğü için bunu yapamamıştır. Daha sonra bu görevi yerine getirmek için Şeyhülislam Ebussuud Efendi görevlendirilmiş, cenaze namazı kılındıktan sonra cenaze Sultan Murat Türbesi’ne defnedilmiştir.

indir

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER