2:09 pm - Salı Eylül 1, 7344
Sponsorlu bağlantılar

Şehzade Beyazıt Nasıl Öldü

Cumartesi, 22 Şubat 2014, 15:00 | Genel | 0 Yorum
by tayyar
Sponsorlu bağlantılar

Şehzade beyazıt ölümü, şehzade beyazıt nasıl öldü, şehzade beyazıt hakkında

Şehzade Beyazıt 1525 yılında İstanbul’da doğdu, Annesi Hürrem Sultan tarafından devamlı korunarak tahta çıkması istendi. Hürrem Sultan’ın ölümünün ardından korunmak için ağalardan yardım istemiştir. Bu zaman zarfında sürekli olarak Lala Mustafa Paşa tarafından doldurulmuştur. Sultan Süleyman’ın taraftar toplaması için Amasya ve Konya’ya göndermesine rağmen Kütahya’da kalmaya devam eden Beyazıt, sancağından çıktığı için öldürülmesinin vacip olduğu fetvaları verilmeye başlanmıştır. Yakalama emri çıkarıldıktan sonra ailesiyle birlikte İran Şahı Şah Tahmasb’a sığınmıştır. Daha sonra Sultan Süleyman ile Şah Tahmasb arasında bir pazarlık başlamıştır. İran Şahı, Beyazıt’ı ve ailesini 1200 milyon altın ve Kars Kalesi karşılığında teslim etmeye karar vermiştir. Kazvin’e gönderilen Osmanlı Elçileri, 25 eylül 1561 tarihinde Beyazıt’ı ve oğullarını boğarak öldürmüşlerdir.

sehzade-bayezid

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası