Bilgi Zamanı

Seçmeli Hukuk Dersi Geliyor

Seçmeli Hukuk Dersi Geliyor
09 Aralık 2012 - 0:34 'de eklendi ve 1403 kez görüntülendi.

Artık okullarda Adalet ve Hukuk dersi de olacak. Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan işbirliğe göre artık okullarda Adalet ve Hukuk dersi de olacak. Bu projeye göre gelecek yıl 6,7 ve 8. sınıf öğrencileri seçmeli olarak Adalet ve Hukuk dersini seçebilecekler. Okullarda adalet kavramının pekişmesi ve öğrencilerde bu bilincin oluşması açısından yararlı olacağı düşünülen projenin imzalanma sürecinde Türkiye Adalet Akademi Başkanı Hüseyin Yıldırım ve Türkiye Barolar Başkanı Vedat Coşar da yer aldı.

Öğrencilere böyle bir seçmeli dersin getireceği yararlardan bahsedildiği toplantıda adalet kavramının ülkemizde öneminin büyük olduğundan ve hakkını aramanın her yaşta insanın özgür iradesinde olduğu, bu bilinci her insanın taşıması gerektiğine değinildi. Bu noktada önemi büyük olan hukukçulara da büyük iş düşüyor.  Çünkü bu konuda şimdiye kadar yeterli miktarda çaba gösterilmedi. İnsanlar medeni bir şekilde hak aramanın en doğal hakları olduğunu bilmeli ve bu konuda çekinmemelidirler.

Adalet ve Hukuk derslerinin seçmeli ders olarak okullara gelmesi öğrencilerde hukuk, adalet, hak arama gibi kavramların genişlemesi, anlamlarının kavranması için oldukça önemli. Böylece problemlerine demokratik yollarla çözüm arayan tam bir toplum oluşacak ve toplumda adaletin, hukukun üstünlüğü ve önemi artacak. Adalet bilinci yüksek olan toplumlarda problemlerini kendi yöntemleriyle çözmeye çalışmak ve uyuşmazlıklar yaşamak daha azdır. Barışçıl yollardan çözüme gidilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER