Bilgi Zamanı

Savaşta bilgi mi önemlidir yoksa silah mı

Savaşta bilgi mi önemlidir yoksa silah mı
05 Mayıs 2014 - 12:12 'de eklendi ve 2378 kez görüntülendi.

Savaşlarda bilgi mi teknoloji mi önemli, bu yazımızda sizlere savaşlarda taktik mi yoksa güç mü daha belirleyici hakkında kısa bilgi vereceğiz .

Savaşlarda aslında hem bilgiye hem de silah gücüne ihtiyaç duyulur. Bu iki unsur birbirini tamamlar. Çünkü bir şeyi kullanmayı bilmeyen insan elindeki silah ne kadar güçlü olursa olsun başarılı olamaz. Bu nedenle her ülkede yetiştirilen askerlere öncelikle silah kullanmanın bilgisi verilir, hangi silahın nasıl kullanılacağı öğretilir ardından da silah gücünün geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılır.

Silahların güçlü olması da aslında belirleyici bir etkendir çünkü karşı ordudaki kişi sayısından ziyade günümüzde silah teknolojileri savaşların kazanılmasında belirleyicidir. Bununla birlikte savaşlarda kullanılan doğru taktikler de bazen hayat kurtarıcı olmakta ve karşı ordunun silah gücü daha fazla olmasına rağmen bazı durumlarda taktiksel ve coğrafi faktörler diğer ordunun lehine olmaktadır. Mesela Vietnam Savaşı zamanında ABD ordusunun yetkin askerleri ve dönemin son teknolojisini taşıyan silahları olmasına rağmen Vietnam halkı ve ordusunun taktiksel hareketleri yüzünden ABD savaşta yenilmiştir.

indir (1)

Savaşlarda Strateji mi Yoksa Teknoloji mi Önemli Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER