Bilgi Zamanı

Satın Alınan İlaçla İlgili Bilgiler Mobil Uygulamadan Öğrenilebilecek

Satın Alınan İlaçla İlgili Bilgiler Mobil Uygulamadan Öğrenilebilecek
25 Şubat 2016 - 1:38 'de eklendi ve 784 kez görüntülendi.

Son zamanlar gündemde olan ve birçok insanın mağduriyetine sebep olan kaçak ve yasak ilaçların satışının engellenmesi adına mobil üzerinden bir uygulamaya gerçekleştirilmeye başlandı. İnsanlar artık eczaneden ya da herhangi bir yerden satın aldıkları ilaç ile ilgili bilgilere mobil uygulama sayesinde ulaşabilecek. Bu mobil uygulama adının İlaç Takip Sistemi olduğu bilinmektedir.

 

İlaç Takip Sistemi uygulamasını ilk önce vatandaşların mobil cihazlarına indirmesi gerekiyor. İlaç Takip Sistemi’ne giriş yaptıktan sonra, satın alınan ilacın barkodu bu sisteme okutuluyor. Bu sayede insanlar, satış almış olduğu ilaçlar hakkında birçok bilgiye ulaşabiliyor. Vatandaş bu uygulama ile ilacın gerçek mi ya da sahte mi olduğunu anlayabildiği gibi yasak olup olmadığını da anlayabiliyor. Bu tip bir ilaç ile karşılaşıldığından sistem sakıncalı uyarısı veriyor. Bu uygulama herkes tarafından kullanıma açıktır ve ücretsizdir.

İndirilen bu uygulama sayesinde vatandaşlar ilaç ile ilgili daha birçok bilgiye sahip olabiliyor. İlacın sisteme kayıtlı olup olmadığı, son kullanma tarihinin ne zaman olduğu, yasak ya da zararlı bir ilaç olup olmadığı bilgilerine erişiliyor. İlaç Takip Sistemi 20 Şubat tarihinda uygulamaya konulmuş olup, ilk iki günde 100 binden fazla kişinin mobil cihazlarına bu uygulamayı yüklediği belirtiliyor. Uygulamanın içeriside bir de yan etki butonu bulunuyor. Bu buton ile ilacın kişi üzerinde yarattığı yan etkiler bu uygulamada paylaşılabiliyor ve bildirilebiliyor. Aynı ilaç ile ilgili benzer şikayetlerin gelmesi durumunda ilacın kontrol edileceği söyleniyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER