Bilgi Zamanı

Şarköylü Üzüm Üreticileri Fabrika Sahibi Oldu

Şarköylü Üzüm Üreticileri Fabrika Sahibi Oldu
01 Mart 2016 - 0:06 'de eklendi ve 818 kez görüntülendi.

Şarköy’lü üzüm üreticileri, eşine zor rastlanacak bir olaya imza attılar. Tüccarların yaptığı fiyat uygulamalarından rahatsız olan üreticiler, tüccarlara sinirlerinden devlet destekli bir fabrika açtılar. Artık üreticiler, tüccarların belirlediği düşük fiyatlarla uğraşmak yerine kendi üzümlerini kendileri işliyorlar.

 

”Kötü ev sahibi, insanı ev sahibi yaptırır” misali, Şarköy’lü üreticiler de bir ilke imza attı. Tüccarların düşük fiyat uygulamaları yüzünden her seferinde sorunlar yaşadıklarını, emeklerinin karşılıklarını alamadıklarını söyleyen üreticiler el ele vererek devlet kapısına gittiler. Devletin desteğini de alan üreticiler, artık kendi ürünlerini kendi kurdukları fabrikada işliyorlar. Tüccarların fiyat uygulamalarının değişkenliğinden rahatsız olan üreticiler, bir süre önce Mursallı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adlı bir kooperatif kurdular. Kooperatif ile organize olarak çalışmalar başlatan üreticiler, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kapısını çalarak dertlerini ve projelerini anlattılar, devletten destek beklediklerini söylediler. Onlara sevindiren haberin gelmesi de uzun sürmedi, devlet desteğini de arkasına alan üreticiler, kendi üzümlerini işlemek için üzüm işleme tesisi kurdular.

Yıllardır yaşadıkları ekonomik sorunlardan devlet desteği sayesinde kurtulmuş olmaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden üreticiler, çektikleri sıkıntıların sonunda şu anda bölgede yaşayan insanlara da iş olanağı sağlıyorlar. Üretim hattının kapasitesini 3 katına çıkarmayı planladıklarını söyleyen Mursallı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri, tüccarların aksine üreticiden üzümü daha yüksek fiyat vererek satın aldıklarını söyleyerek bu sayede hem fabrikada çalışan insanların evlerine ekmek götürmelerine destek olduklarını, hem de üreticilerin daha fazla para kazanarak kalkınmalarına vesile olduklarını, çok yakın zamanda da üreticiler ile birlikte kar payı şeklinde çalışacaklarını ve bölgeyi kalkındıracaklarını söylediler.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER