Bilgi Zamanı

Sanayi Kurulması İçin Gerekli Şartlar

Sanayi Kurulması İçin Gerekli Şartlar
30 Mart 2017 - 23:02 'de eklendi ve 2566 kez görüntülendi.

Sanayi kurulması için şartlar, sanayi kurulması için gerekli koşullar konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Sanayinin kurulması için gerekli koşullar nelerdir?

* HAMMADDE: Bir sanayi tesisinde üretim yapılabilmesi için öncelikle o sanayi üretiminde kullanılacak olan hammadde kaynakları bulunmalıdır. Çünkü hammaddeye sahip olmayan bir sanayi tesisi üretim işlemi de yapamayacaktır.

* SERMAYE: Bir sanayi tesisinin kurulması için büyük miktarda maddi destek olması gerekmektedir. Bu nedenle de sanayinin kurulması için gerekli olan şartlar başında sermaye gelmektedir.

* ENERJİ: Üretim yapacak olan sanayi tesisi çalışmak için belirli enerji kaynaklarına gerek duyacaktır. Bu nedenle kurulacak olan sanayi tesislerinin kömür, petrol ve benzeri gibi enerji kaynaklarına yakın alanlarda kurulması gerekmektedir.

* İŞ GÜCÜ VE TEKNİK ELEMAN: Kurulan sanayi tesislerinde makineleri çalıştıracak ve üretimi sağlayacak iş gücüne ve teknik elemana da ihtiyaç duyulmaktadır.

ULAŞIM: Kurulacak olan sanayi tesisleri hem hammadde kaynaklarına hem de üretilen malların satılacağı pazarlara yakın olmalıdır. Bu nedenle de Türkiye^deki sanayi tesisleri genellikle önemli ulaşım yolları üzerine inşa edilmiştir.

* PAZAR: Kurulacak olan sanayi tesisinin en önemli şartlarından bir tanesi de pazardır. Çünkü eğer bir sanayi tesisinde üretilen malların ticarete sürüleceği bir pazar yoksa o sanayi tesisi de uzun süre varlığını sürdüremeyecektir.

* YÜZEY ŞEKİLLERİ: Sanayi tesisleri daha çok düz ve yeryüzü şekilleri engebeli olmayan alanlara kurulmaktadır böylece hem üretim hem de ulaşım olanakları daha kolay olmaktadır.

Sanayi Kurulması İçin Gerekenler, Sanayi Kurulması İçin Gerekli Şartlar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Sevim ;

    Cok teşekurler

    30 Mart 2017 23:02