Bilgi Zamanı

Sağlık Meslek Liselerindeki Bölümler

Sağlık Meslek Liselerindeki Bölümler
10 Kasım 2013 - 13:45 'de eklendi ve 1695 kez görüntülendi.

Sağlık Meslek Liselerindeki Bölümler

Radyoloji Teknisyenliği: Hastaların hastalığının teşhis edilmesi için gereken röntgen filmlerini çeker, bunları hastalara ve doktorlarına iletir. Röntgen raporlarını ve analizlerini hazırlayarak bunları arşivlemekle görevlidir.

Anestezi Teknisyenliği: Hastaları ameliyata hazırlayacak gerekli anestezinin uygulanması için hastayla birebir görüşür. Tetkikleri inceleyerek doğru anestezi yöntemini belirler.

saglik3

İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği: Acil durum ve kazalarda hastanın sağlık kuruluşuna hızlı bir şekilde ulaştırılmasını ve bu aşamada gerekli ilk yardımın yapılarak hastanın ivedilik ve güvenle hastanelere ulaştırılmasında görevli çalışanlardır.

Diş Protez Teknisyenliği: Diş doktorunun direktiflerine göre hastanın diş dolgusunu hazırlayan, diş ölçüsünü alan, protezleri doktorun talimatlarına göre hazırlamakla görevli çalışanlardır.

Çevre Sağlığı Teknisyeni: Özellikle yerleşim birimlerinde halk sağlığını tehdit eden materyalleri tespit eder. Bu amaçla gerekli önlemleri alır ve bu maddelerin ortadan kaldırılması için çalışır. Hava, su, gıda ve toplu yaşam alanlarının sağlık düzenlemelerini yaparlar.

Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyenliği: Gelişen tıbbi imkanlara uygun olarak insanların daha rahat hareket edebilmeleri için gereken protezlerin üretilmesinde yardımcı olurlar. Doktorların isteklerine göre ve hastalara uygun olarak protez üretirler.

Tıbbi Sekreterlik: Tıpla ilgili istatistikleri derleyen, bilgileri analiz ederek bunları rapor haline getiren memurlardır. Birimler arasında haberleşme ve işbölümünün sağlanmasında görev alırlar.

Sağlık Meslek Liseleri Bölümleri Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER