2:09 pm - Cuma Ağustos 30, 9354
Sponsorlu bağlantılar

Safranın Kilosu Ne Kadar Kaç Lira

Perşembe, 1 Kasım 2012, 19:57 | Yaşam | 0 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Safranın kilosu kaç lira biliyor muydunuz ? Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve çok çeşitli alanlarda kullanıldığı için ”mucize bitki” diye adlandırılan safranın hasadı 3 Kasım’da düzenlenecek şenliklerden sonra …

Ağustos ayının ikinci yarısında dikimi yapılan safran, 39 dekar alanda 38 çiftçi tarafından üretiliyor.

Ekim-kasım ayları arasında mor renkli ve hoş kokulu çiçekleri açan 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisini sabah saatlerinde toplayan üreticiler, 80 bin çiçekten sadece yarım kilo elde ediyor ve kilosunu 10 ile 20 bin lira arasında satıyor.

safranın kilosu ne kadar

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bitkinin bakımının çok zor olduğunu kaydetti.

Safranın özel eğitimler sonunda üretilebildiğini vurgulayan Ayvalık, bu nedenle çiftçilere destek verdiklerini söyledi.

Üretimi artırmak için her yıl proje ürettiklerini anlatan Ayvalık, şöyle konuştu:

”Safran çok uğraş isteyen ve titizlikle yetiştirilmesi gereken bir bitki. Ağustos ayının ikinci yarısında bitkinin soğanını toprakla buluşturuyoruz. Ekim-kasım ayları arasında topluyoruz. Bu bitki baharat bitkisidir. 12 köyümüzde 38 çiftçi tarafından üretiliyor. Bu çiftçiler eğitimlidir.Kalitesinden ödün vermemek ve taklitlerinden sakınmak için (Safranbolu Safranı) olarak coğrafi işaretimizi aldığımız bitkinin pazar sıkıntısı yok. Küçük paketler halinde pazarlıyoruz.”

Safran kilosu , safranın gramı kilosu ne kadar , safranın kilosu kaç lira

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası