Bilgi Zamanı

Safer Ayı Duaları

Safer Ayı Duaları
05 Aralık 2013 - 20:02 'de eklendi ve 1439 kez görüntülendi.

safer ayı nedir, safer ayı hakkında kısa bilgi, safer ayı ne zaman 2013, safer ayında okunan dualar

Safer ayı muharrem ayından sonra gelir, belaların ve musibetlerin birinci kat göğe indirilmesi anlamına gelir. Bu yıl safer ayının başlangıcı 4 aralık tarihine denk geliyor. Peygamberimizin öldüğü hastalık bu ayda başlamıştı. Bu yüzden safer ayı özellikle Arap topluluklarında bela ve sıkıntı ayı olarak kabul edilir.

Safer ayında Levhi Mahfuz’dan yeryüzüne 320 bin bela ve musibet gönderilir. Bu belalardan korunmak için bu ayı bol bol ibadet ve dua ile geçirmeliyiz. Bu ayda başımıza gelebilecek belalardan korunmanın en iyi yolu namaz kılmaktır. Özellikle imsak vaktinden hemen sonra kılınacak dört rekat namaz ve ardından edilecek dualarla yüce Allah bizleri kazalardan, belalardan ve diğer sıkıntılardan koruyacaktır inşallah.

Bu namaz kılınırken ilk rekatta Fatiha ve 17 kere Kevser suresi,

İkinci rekatta Fatiha ve 5 İhlas,

Üçüncü rekatta Fatiha ve Felak Sureleri

Son rekatta Fatiha ve Nas sureleri okunur.

Daha sonra 11 defa Salat-Munciye duası okunur.

Namazdan sonraki duada kısaca şöyle diyebiliriz: Allah’ım, beni, ailemi ve bil cümle efradı kazalardan belalardan ve gök afetlerinden muhafaza eyle.

Ayın son çarşamba gününde sabah veya akşam iki rekat nafile namazı kılınır, bu namazda her rekatta fatiha suresinin ardından 11 defa ihlas suresi okunur ve günahlar için tövbe edilir. Namazların ardından yine 11 defa Salat-ı Münciye duası okunur. Yukarıdaki Türkçe duanın aynısı bu namazdan sonra da yapılır.

Safer ayında her gün yüz defa salavat getirmek faydalıdır. Salavat şu şekilde yapılır: “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed.” Bunun yanı sıra yüz defa “La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym” diyerek başımıza gelebilecek yetmiş beladan kurtulmuş oluruz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER