Bilgi Zamanı

Sadaka Vermenin Önemi

Sadaka Vermenin Önemi
15 Ocak 2014 - 18:00 'de eklendi ve 792 kez görüntülendi.

Sadaka vermenin önemi, sadaka vermenin yararları, sadakanın faziletleri, sadaka vermenin fazileti. Bu yazımızda sadakanın önemine ve toplumsal düzene etkilerine değineceğiz.

Peygamberimiz şöyle buyurur: Sadaka vermenin beş fazileti vardır: Verenin malı çoğalır, veren hastalıktan ve kazadan korunur, sadaka veren binbir beladan kurtulur, sadaka veren azapsız cennete girer, sadaka veren sırat köprüsünden yıldırım hızında geçer.

İşte bu yüzden sadaka vermek insan hayatı için bu kadar önemlidir. Sadaka verenin malı eksilmez aksine artar. Sadaka toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın artmasını sağlar. Sadaka veren insan malını başkalarıyla paylaştıkça dini açıdan büyük sevap kazanmış olur. Sadaka vermenin faziletleri bunlarla da sınırlı değildir. Peygamberimizin dediği gibi sadaka vermek kişiyi kazadan beladan, hastalıktan ve sorunlardan korur, içini ferahlatır. Sadaka almak ve vermek toplumsal dayanışmayı arttıracağı gibi insanların mal edinme hırsını azaltır, toplumsal gelir eşitliğini sağlar. İnsanlardaki paylaşma duygularını geliştirerek refah ve mutluluğu arttırır.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER