Bilgi Zamanı

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri
07 Şubat 2014 - 12:30 'de eklendi ve 807 kez görüntülendi.

Saç dökülmesinin başlıca nedenleri nelerdir? Saç dökülmesinin nedenleri ve çözümleri, Saç dökülmesinin başlıca sebepleri.

Aslında saç dökülmesinin tek bir nedeni yoktur. Pek çok nedene bağlı olarak saç dökülmesi gözlemlenebilir. Erkeklerde sıklıkla yaşanan saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden bahsedeceğiz.

İlk ve en önemli nedenlerden biri sağlıksız beslenmedir. Eksik protein içeren gıdalarla beslenme uzun dönemde saç dökülmesine neden olacaktır. Saçların temel yapı taşı proteinler sürekli yenilenmeye ihtiyaç duyan maddelerdir ve sadece besinlerden elde edilir. Yanlış ve eksik beslenme sonucu saçlar yenilenemediği için canlılığını kaybeder ve dökülür.

Erkeklerde yaş ilerledikçe erkeklik hormonunun salgılanma miktarının değişmesiyle birlikte bazı salgı bezlerinde bozukluklar yaşanabilir. Bu gibi durumlardan ilk etkilenen bölgelerden biri saçlardır. Saçlar bu dengesizliklerden dolayı dökülebilir.

Bununla birlikte geçirilen ateşli bir hastalık, grip, soğuk algınlığı gibi mevsimsel geçiciliği olan hastalıklarda da saç dökülmeleri bir ay boyunca artarak devam ederken hastalığın vücuttan atılmasıyla beraber saç dökülmesinin de azaldığı gözlemlenmiştir.

Kadınlarda saç dökülmesi ise gebelikten kaynaklanıyor olabilir. Gebelik döneminin en riskli ilk üç ayında bölgesel saç dökülmeleri gözlenir. Ancak tehlikeli dönem atlatıldıktan sonra saç dökülmesi azalır. Saç dökülmesinin azaltılması için kadınların düz uçlu taraklarla saçlarını taramaları tavsiye edilmektedir.

indir (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER